...................
...................

BAŞARILARINA BAŞARILAR KATIYOR
Spor Servisi
Adige Mak,   10 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adigeyli ünlü dağcı, dağ turizmi üzerine RF spor mastırı sahibi ve doktora öğrencisi Maksim Bogatırev, ünlü dünya dağcıları ile birlikte, yeryüzünün en yüksek yeri olan Everest Tepesi’ne tırmanış seferine katılmış bulunuyor. Sporcu bu haberi 5 Nisan günlü   “Sovetski Adigey” adlı Adigey gazetesine duyurmuştu.

Anımsatalım:Geçtiğimiz yıl, Aralık ayı başlarında, AC Bakanlar Kurulu Binasında, Başkan Aslan Thak’uşın, Maksim Bogatırev ile görüşmüştü. Görüşmede Adigey lideri sporcumuza,  başarılı olarak seferden dönüşünü beklediğini söylemişti.  (Bkz.  “Thak’uşın ünlü dağcımız ile görüştü”, 05 Aralık 2008, CircassianCanada, Haberler Bölümü).

“Bizler, başarılarınızla Adigey’in adını tüm dünyaya duyurduğunuz için sizden son derece memnunuz. Bütün bir dünya ile birlikte yeni başarılara imza atmanızı, bir an önce Everest’e tırmanmanızı beliyoruz” demişti Başkan Thak’uşın sözkonusu görüşmede.

Bu arada Aslan Thak’uşın AC Beden Eğitimi ve Spor Komitesi Başkanı Murat Hasaneko’dan sporcumuza yardımcı olmasını da istemişti.  

Şu sıralar Maksim Bogatırev,  heyet üyeleri ve Sovyetler Birliği kıdemli sporcusu Nikolay Çernya  ile birlikte kamp yeri hazırlıkları içinde. 71 yaşındaki Nikolay Çernya’nın en ünlü Rusya dağcılarından biri olduğunu ve yaşamının başlıbaşına bir tarih olduğunu da söyleyelim. 1982’de Everest yolculuğunu başlatan Sovyet heyetinin  içinde onun da bulunduğunu anımsatalım.

Maksim Bogatırev’in bildirdiğine göre, o yöre yerlileri de yardımcı oluyorlar.  Kamp, 5 bin 400 metre yüksekte, buzlarla kaplı Khumbu (Кхумбу) üzerinde bulunuyor. Sovyetler Birliği spor uzmanı, “Sem verşin” (Семь вершин) kulübü başkanı Aleksandr Abramov da içlerinde olmak üzere, sefer heyeti kampa gidiyorlar. Burası 8 bin 848 metre yükseklikte olan Everest yolculuğunu çıkış yeri olacak.

Maksim Bogatırev birkaç dünya heyeti içinde görev almıştır, adı Giness rekorlar kitabına da girmiştir. Şimdi de “Sem verşin” kulübü çalışmalarına katılıyor, 5 yeryüzü doruğuna tırmanmış durumda.