...................
...................

“RADUGA” BİZİ SEVİNDİRDİ
Haber Merkezi
Adige Mak,   10 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Rusya Federasyonu Çocukları Merkezi “Orlenok” tarafından “Gezegen Eğlence Kardeşliği” (Звездная юность планеты) adı altında bir Dünya Festivali düzenlendi. Leningrad oblastı, Moskova, Sahalin, Penza, Kabardey-Balkarya, Krasnodar Kray, Kuzey Osetya-Alaniya, Adigey ve diğer yerlerden gelen şarkıcılar yarışmalara katıldılar.

Çocuklarla gençlerimizin “Raduga” adlı merkezi cumhuriyetimizde iyi biliniyor. Elena Şerbak öğrencileri eğitiyor. Adigey’den “Orlenok” için 15 şarkıcı gitti, bize getirdikleri başarıyla da sevindik.

Estrada şarkıları söyleyenler içinde Deş’ Humer (Дэшъ Хьумэр) ve Anya Guzenko göze çarptılar ve ödül aldılar. Humer  henüz 12 yaşında, Anya ise 6 yaşında.

Polina Belyaşova, Anastasiya Drıgina ve Valeriya Anistratenko ikincilikleri aldılar. İlkokul öğencileri şarkı topluluğu da yarışmada ikinci geldi. 25 kişilik gruptan Anastasiya Drıgina’ın ikinci gelmesi, sekiz yaş grubu çocuklarının yeteneğini ortaya koyuyor.

Olga Kireçenko, Margarita Manukyan, Negıye Aminet, Dzıbe Albina ve Bogdan Şerbak başarı belgeleri ile döndüler. Güzel sesi ile jüri tarafından saptanan Artem Balıkyan’a özel başarı ödülü verildi.

Rusya kıdemli oyuncusu, besteci, şarkıcı ve televizyon programcısı Andrey Bil, Adigeyli şarkıcı çocukları övdü. Sanatın insanı eğittiğini ve yaşama hazırladığını söyledi ve Adigyli sanatçıların en iyilerin arasında bulunduğunu vurguladı.

Raduga şarkıcıarı Kuyıko Adalina ile Polina Belyaşova Moskova’da yapılacak olan Dünya yarışmasına hazırlanıyorlar.