...................
...................

ÜNLÜ FOTOĞRAFÇININ BAŞARI DOLU YOLU
ǒARE Fatim
Adige Mak,   10 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Rusya Fotoğraf Sanatçıları Birliği ve Maykop kenti “Leğo-Naka” Foto Kulübü üyesi, sadece Adigey’in değil,Rusya’nın da en iyi fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilen Boris Nikitin, 7 Nisan günü Maykop’ta bir fotoğraf sergisi açtı.

Santçının başarı çizgisini görmek isteyen çok sayıda kişi sergiyi izledi. Boris Nikitin,sergide toplam 98 fotoğrafını sergiliyor. Sanatçının yeteneği sergideki fotoğraflarından yeterince izlenebiliyor.

Boris Nikitin’in 60, sanat yılının da 30’uncu yılı nedeniyle açıldığını söyleyen Maykop kenti “Leğo-Naka” Foto Kulübü Başkanı Arkadiy Kinros,sanaçının özgeçmişi üzerine kısa bir bilgilendirmede bulundu.Boris Nikitin, Kemerovo’da (Sibirya) doğdu ve oradaki Tıp Enstitüsü’nü bitirdi.1978 yılından beri Maykop’ta yaşıyor. Adigey Sağlık Kurumu’nda ve oraya bağlı olarak da,AC İçişleri Bakanlığı’nda çalıştı.Milis binbaşısıdır.

AC Kültür Bakanı birinci yardımcısı Nafisa Vasileva,sanatçının doğum gününü ve sergisini kutladı ve sanatçının fotoğraflaının seçkinsanatsal  ürünler arasında yer aldığını ve onlara büyük bir değer biçtiğini söyledi. “Bu sözlerimin bir kanıtı olarak da Boris Nikitin’in  seçkin fotoğraflarının 70 kadar üst düzey sergide sergilenmiş olduğunu söyleyebilirim. Bu fotoğraflardan 45’i dış ülkelerde sergilenmiştir. Bu ülkeler arasında Avustralya, Bulgaristan, Brezilya, Macaristan, İspanya ve Fransa gibi ülkeler de bulunmaktadır” dedi.

Usta sanatçıyı kutlamaya gelenler arasında AC Kültür Bakanlığı çalışanı Şevgen Bel ile Maykop Belediyesi Kültür Bölümü Başkanı Tsey Roza ve başkaları da vardı. Bu görevliler sanatçının gelişimini başarıyla sürdürmesi ve Adigey’in adını en iyi bir biçimde dünyaya duyurması dileklerinde bulundular.

Boris Nikitin de konuşmasında,çalışmalarına değer verip sergiyi izlemeye gelenlere ve serginin açılışında yardımlarını esirgemeyen dostlarına teşekkürlerini sundu.