...................
...................

ADİGEY’DE YARIŞMA HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR
Spor Servisi

Adige Mak, 15 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Rusya, Güney Federal Okrugu, Adigey “İnterralli-Şhaguaşe-2009” yarışmaları nedeniyle ve bilgilenme amacıyla,  Adigey Cumhuriyeti Turizm ve Termal Tesisler Komitesi Başkan yardımcısı İnver Kaleş’ave  (Къэлэшъэо Инвер) ile bir görüşme yaptık.

- Geleneksel anlamda rafting, turizm sporları ve benzeri yarışmalar her yıl Adigey Cumhuriyeti’nde düzenlenmektedir. Bugünlerde bunun organizasyon işleriyle uğraşıyoruz, diyor İnver Kaleş’ave.

- Sadece sizin komiteniz değil, AC Bakanlıkları da yarışmalarla ilgileniyorlar. Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz?

- Yarışmaları düzenleyen komitenin başında bizzat AC Başbakanı Murat Kump’ıl bulunuyor. İki kez toplantı düzenleyerek, yerine getirilecek görevleri ve neyin nasıl yapılacağını açıkladı.  

- Düzenleme komitesindeki kuruluşlar  okurlarımızın ilgilerini çekiyor da.

- AC kültür ve sağlık bakanlıkları ile beden eğitimi ve spor komitesi, turizm ve termal tesisler komitesi ve diğer devlet kurumları çalışmalara katılıyorlar. Güvenlik örgütü, içişleri bakanlığı ve ilgili diğer kuruluşlar da görev almış durumdalar.

- Adigey Kupası için hazırlıklar yürüyor, peki başka bölgelerden gelecek yarışmacılar da olacak mı?

- Adigey Kupası sportif turizm amaçlı. Yarışmalara katılım serbest, Rusya’nın değişik yörelerinden gelenler de madalya  için hazırlanıyorlar. Yarışmalara 500 dolayınca bir sporcunun katlımı bekleniyor.

- Her yıl çok sayıda kişi spor yarışmalarına katılıyor. Konukları ağırlama görevi nasıl yerine getiriliyor?

- Rostov-na-Donu ve Moskova oblastları ile Krasnodar kray ve diğer yerlerden gelecek turistlerden talepler geliyor, biz de onlar için yer ayırtıyoruz.

- Satıcılardan talep gelmiyor mu?

- Onları çağırmaya pek gerek yok, kendiliklerinden gelirler. Satış yerlerinde spor giysileri, turistik eşyalar, edebiyat yapıtları ve benzerleri bulunur. Rostov-na-Donu, Krasnodar ve diğer yerlerden gelecek satıcılarla  ilişkilerimiz var.

- Sporculara Adigey Cumhuriyeti tarih ve kültürü tanıtılacak mı?

- Tarih ve kültürümüzü tanıtan  gösteriler düzenleyeceğiz. Dünyaca ünlü “Nalmes” ve “İslamıy” toplulukları, yarışmaların açılışı kapsamında 1Mayıs günü gösteri ve dinleti  sunmaya hazırlanıyorlar. Moskova’da yaşayan soydaşımız Timur Ş’ave 2 Mayıs günü bir dinleti sunacak, başka sanatçıları da çağırmış bulunuyoruz. Akşamları ateşler yakılarak şarkılar söylenecek, diskotekler açılacak, ayrıca çocuk oyun parklarında da yarışmalar yapılacak.

- Sporun eğitsel önemini geliştiren yarışmalar düzenlediğiniz için sevinçliyiz, başarılı olmanızı dileriz.

- Teşekkür ederim.