...................
...................

KISA SÜREDE EN İYİ TAKIMLARDAN BİRİ OLACAĞIZ
Spor Servisi

Adige Mak, 21 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Maykop “Zekoşnığ”-Ş’açe “Jemçujina”-1:3.

Maç 17 Nisan günü Maykop’ta yapıldı.
 

Hakemler:V. Miroşniçenko, R. Usaçev, D. Astahov-Üçü de Rostovna-Donu’dan.
 

“Zekoşnığ”: Makoyev, Ceniya, Huak’o, Poteşkin, Karaj, Agrba, Priganyuk, Barahoyev, Nartişkov  (Alimov, 64), Surşkov, Kule (Volkov, 67).
 

Goller: Surşkov, 87”Zekoşnığ”. Ridel, 9, Zebelyan, 36, Dubrovin, 90-“Jemçujina”.

 

Birinci küme için oynayan iddialı “Jemçujina”dan bir sayı olsun almak kolay mı? “Zekoşnığ” fena bir oyun çıkarmadı, ancak maçın ikinci devresinde iyi ve uyumlu oynayamadı.  “Jemçujina” ileri atağa kalktıkça bizim savunmamızın dağınık ve gevşek hareket ettiği görüldü. V. Ridel soldan kalemize iyice sokulduğunda, ona birkaç metre mesafede bulunan V. Makoyev’le savunmamızın paslaşmalarını bekliyorduk. Ancak V. Ridel, savunmayı aşıp ileri bir çıkış yaptı ve topu ağlara gönderdi.

 

“Jemçujina” her ileri atağa kalktığında, 4-6 oyuncusuyla kaleye doğru geliyordu. Bu da oyuncularımızı zorluyordu.  “Jemçujina” safında daha önceki birinci liglere katılmış deneyimli oyuncular da vardı. Bu oyuncular hızlı karar verebilen,  birliktelik ve uyum içinde olan oyunculardı. Buna karşın yine  de “Zekoşnığ” bizi sevindirebilirdi. R. Zebelyan ofsayttan ikinci gölü kalemize attı. Kaleye 20 metre kadar mesafedeki Mihail Surşkov kaleye yönelince,  “Jemçujina” kalecisi A. Çihradze umarsızca topu tutmaya çalıştı, ama golü önleyemedi, sonuç 1:1 oldu.

 

Kalecimiz dışında boş kalmış olan kalemize, konuk takım birkaç kez dalış yapma fırsatını yakaladı. Vladislav Makoyev’in  uyumlu oynayışı, Huak’o Kaplan ile Sergey Poteşkin’in hızlı oynayışları bizi sevindirdi. S. Poteşkin bir  kafa vuruşuyla topu kaleye  yolladı, ama kaleci A. Çihradze ustaca bir çıkışla  golü önledi.

 

Karaj Atur, kaleye 18 metreden bir şut çekti, top kale direğine sürterek geçti. O bir anlık fırsat değerledirilebilseydi 2:2 gibi bir eşitlik sağlanabilirdi. Maçın son dakikasında kalecimiz ile savunmamız birlikte hareket edemediler. Bundan yararlanan Stanislav Dubrovin, son anda kalemize topu yolladı.

 

Basın değerlendirmesi

 

“Jemçujina” baş antrenörü Oleg Vasilenko “Zekoşnığ”ı övdü, takımımızın iyi oyun kurması durumunda öteki takımları rahatlıkla üstünlük kurabileceğini söyledi. Çocukların ve gençlerin eğitimi için Maykop’ta “Yunost” stadının açılmış olmasını çok önemli buldu. Adigey’in Güney Federal Okrugu içinde bir futbol merkezi olabileceğini de sözlerine ekledi.

 

“Zekoşnığ” baş antrenörü Yeşıgove Seferbıy, “Jemçujina”nın birinci lig için yarışan bir takım olduğunu söyledi, oyuncularımızı kötülemedi. R. Zebelyan’ın ofsayttan gol atmasını, A. Karaj’ın beraberlik fırsatını kıl payı kaçırdığını,  “Zekoşnığ” taraftarının maçı hararetle izlemiş olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

 

Küme maçları sonuçları: “Avtador”-“Astrahan”-0:0, ”Dagdizel”-“Stavropol”-2:2,  “Anguşt”-“Energiya”-0:2,  “Bataysk”-“Rotor”-0:0, “Volgograd”-“Meşıko”-1:2,  “Krasnodar-2000”-“Kavkaztransgaz”-1:1,  “Stavropolye-2009”-“Torpedo”-0:1,  “Abinsk”-SKA-2:2.

 

Takım sıralaması

 

“Kıble”deki ikinci küme takımlar ve bunların puan sıralaması

1.  «Jemçujina» - 9

2.  «Energiya» - 9

3.  «Мeşıko» - 7

4.  «Volgograd» - 6

5.  «Ставрополь» - 5

6.  SКА - 5

7.  «Rоtоr» - 5

8.  «Stavropolye-2009» - 4

9.  «Zekoşnığ» - 4

10.  «Тоrpedo» - 4

11.  «Аstrahan» - 4

12.  «Аbinsk» - 2

13.  «Аvtodor» - 2

14.  «Кrasnodar-2000» - 1

15.  «Dagdizel» - 1

16.  «Bataysk» - 1

17.  «Каvkaztransgaz» - 1

18.  «Аnguşt» - 0

19.  «Таganog» - 0.

 

“Zekoşnığ”-“Jemçujina” maçını AC Başbakanı Murat Kump’ıl, Federal Baş Müfettiş Adam L’ıuj, AC Parlamentosu adına RF Federasyon Konseyi’nde bulunan Aslan Haşır, Parlamento ve Hükümet üyeleri, Maykop Belediye Başkanı Mihail Çerniçenko ve üst düzey yetkililer de izlediler.

 

“Zekoşnığ” 30 Nisan’da Maykop’ta “Rotor” takımı ile karşılaşacak.