...................
...................

SEVİNDİRİCİ GELİŞMELER DE VAR
Haber Merkezi

Adige Mak, 22 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Dün AC Bakanlar Kurulu toplantısı vardı. Maliye Bakanı Dole Doltbıy, konuşmasında 17 Nisan gününe değin AC devlet bütçesine 638 milyon Ruble gelir beklendiğini, bu paranın yüzde 90 kadarının tahsil edildiğini açıkladı. Ardından söz alan Ekonomi Bakanı Matıj Aslan cumhuriyetteki 19 büyük ekonomik tesisin eksik kapasite ile çalıştığını söyledi.  Küresel ekonomik kriz bizim tesislerimize de yansıdı, yine de cumhuriyetimizde sevindirici gelişmeler görülüyor. 27 Nisan’da  667 baş hayvanın Kanada’dan Tevçoj rayonuna getirilecek olması sevindirici gelişmelerden biridir. Başbakan Murat Kump’ıl bunun ve birçok şeyin önemle izleneceğini söyledi.

Bu yıl Eylül ayına değin bütçeye bağlı olarak çalışanlara ücret ödemelerinde bir değişiklik yapılacağı AC Başbakan yardımcısı Aleksey Petrusenko tarafından açıklandı. AC Devlet Başkanının verdiği süre içinde bu değişiklik gerçekleştirilmiş olacak.

Hastalara zamanında ilaç sağlanması için Ocak ayında 27 milyon Ruble  ödenek ayrılmıştı, sonuç olarak  sıkıntılarda bir azalma olduğu  Sağlık Bakanı Borse Muhamed tarafından açıklandı. Bakan,  Cumuriyet Hastanesi’ni geliştirme projesinin hazırlık çalışmalarının tamamlandığını, en kısa zamanda yapım  çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Toplantıda Adigey’in en güneyindeki turistik  merkez Ğozerıptl’de yapılacak olan “İnterralli-Şhaguaşe” yarışması, Ş’açe (Шъачэ) Ekonomik Forumu hazırlıkları  ve diğer konular üzerinde de duruldu.