...................
...................

ADİGEY, “İNTERRALLİ-ŞHAGUAŞE” SPOR TURİZMİ FESTİVALİ’NE HAZIRLANIYOR
AC Başkanlık Basın Merkezi

Adige Mak, 25 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adigey Cumhuriyeti, “İnterralli-Şhaguaşe-2009” adlı ilkbahar turistik-spor oyunlarına olanca gücüyle hazırlanıyor. 30 yıldan beri, geleneksel olarak bu oyunlar Maykop rayonunun Ğozerıptl beldesinde yapılmaktadır. AC Devlet Başkanı Aslan Thakuşın’ın belirlediğine göre, bu yılki yarışmalar Zafer Günü (*) kutlamaları ile  denk düşüyor, nitekim bir süre sonra  Zafer kutlamaları da yapılacak.  
 

Güney Federal Okrugu Rafting şampiyonası 29 Nisan günü başlayacak. Şampiyona, Rusya Rafting Federasyonu, Adigey Cumhuriyeti beden eğitimi ve spor, turizm ve termal tesisler ve gençlik işleri komiteleri tarafından ortaklaşa düzenleniyor. 11 regiondan (cumhuriyet ve idari bölgeden) şampiyonaya katılma dilekçeleri alındı. 1 Mayıs gününden 3 Mayıs gününe değin ırmaklarımızda yapılacak olan bu yarışmaların çok heyecanlı geçeceği kuşkusuzdur.
 

Bu yılki “İnterralli-Şhaguaşe” yarışmaları kapsamında Rusya Federasyonu spor turizmi şampiyonası “Ğozerıptl-2009” da yer alıyor, bu arada Adigey Cumhuriyeti Spor Turizmi Kupası yarışmaları da yapılacak. Rusya Turizm Emektarları yarışmalarına katılmak için 30 takımdan başvuru dilekçesi  alınmış durumda.  
 

Yarışmalar sırasında Adigey Cumhuriyeti Turizm ve Termal Tesisler Komitesi tarafından “Çuhaçiçeği” (Первоцвет) adı altında Zafer Günü de düzenlenecek, bu arada Rusya Turizm Emektarları yarışmaları da yapılacak. Moskova’dan gelecek şarkıcı Ş’avko Timur da  bir dinleti sunacak.
 

Yarışma alanında hazırlık amaçlı imece çalışmaları yürütüldü, satış kabinleri kuruldu. Yarışmalara gelecek konukların arabaları için de otoparklar oluşturuldu.
 

(*) İkinci Dünya Savaşı’nda, 1945’te Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanya’sını yendiği gün. -HCY

Adige ulusunun bilge kişisi, dilbilimleri uzmanı, profesör, Dünya Adige Bilimler Akademisi üyesi, Rusya ve Adigey bilim çalışanı, Rusya Yazarlar Birliği üyesi, AC Sosyal Bilimler Enstitüsü Edebiyat Bölümü Başkanı Abu Şalaho (*) 80 yaşına bastı;ve ünlü dil bilgini, dilbilimleri uzmanı, profesör, Rusya Eğitim ve Sosyal Bilimler Akademisi ve AMAN akademisyeni, Halk aydını, AC ve Kuban bilimleri kıdemli baş çalışanı, AC Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüsü Müdürü Batırbıy Bırsır (**) da 70 yaşına bastı. Bu değerli  iki bilim adamı onuruna, dün AC Devlet Başkanı Aslan Thakuşın Hükümet Binası’nda bir kutlama toplantısı düzenledi.

“Her ikinizin doğum gününüzü en içten sevgi duygularımla kutluyorum” dedi Aslan Thakuşın. “Adıge Ulusu adına her ikinizin ortaya koymuş olduğunuz ve bilim adına  değeri tartışmasız başarılarınız  pek çok. Sağlıklı bir yaşam sürdürmenizi, üretici gücünüzün eksilmemesini, ulusumuz çalışmalarınızı daha da artırarak sürdürmenizi diliyorum”.

 

Devlet Başkanı bu iki başarılı bilim insanını değerli armağanlar sunarak ödüllendirdi.

 

Abu Şhalaho ile Batırbıy Bırsır da, çalışmalarına değer verdiği için Devlet Başkanına teşekkürlerini sundular, bugünkü toplantının çalışma güçlerini artıracağını söylediler.

 

Bu iki değerli bilim insanımızı kutlayan kişiler arasında AC Başbakanı Murat Kumpıl, AC Devlet Başkanlığı ve Bakanlar Kurulu İdari İşler Başkanı Aleksandr Pitsenko, AC Eğitim ve Bilim Bakanı Ramazan Bedanıko, yardımcısı Maryet Alıy, AC Devlet Başkanlığı  katında yeni kurulan Yaşlılar Konseyi Başkanı Ramazan Şhalaho da bulunuyordu.

_______________________

(*) Abu Şhalaho için Bkz. CircassianCanada, Haberler Bölümü, 23. 04. 2009-HCY.

(**) Batırbıy Bırsır için de Bkz. CircassianCanada,  Edebiyat Bölümü,  Genel Konular-HCY.