...................
...................

ADİGEY VE RUSYA DEVLET BAŞKANLARI BULUŞACAKLAR
THARKOHO Adam

Adige Mak, 25 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

AC Devlet Başkanı Aslan Thakuşın, yakında RF Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile buluşacak. Buluşmanın ana konusu Adigey’in ekonomik ve sosyal yönden geliştirilmesi olarak belirlendi.

 

Buluşma öncesinde Aslan Thakuşın, dün AC Bakanlar Kurulu üyeleri, AC Parlamentosu’ndaki grupların başkanları, cumhuriyetteki toplumsal örgütler ve Yaşlılar Konseyi mensupları ve emekli temsilcileri ile geniş kapsamlı bir toplantı yaptı. Toplantı RF Devlet Başkanı’na götürülecek öneri ana başlıklarını belirleme  amaçlıydı.

 

Aslan Thakuşın, buluşma öncesinde, RF Devlet Konseyi Prezidyumu’nun Ryazan kentinde yapılan son toplantısında ele alınan konular üzerine bir bilgilendirmede de bulundu.

 

“Şu sıralar cumhuriyetimizde yaşanan en önemli sorunları Dmitri Medvedev’e ileteceğim” dedi AC Devlet Başkanı. “En çok üzerinde durulması gereken konuları, toplumu bunaltan sorunları belirlemek ve görüşlerinizi almak için sizleri buraya çağırmış bulunuyorum”.

 

Toplantıya katılanlar görüşlerini Aslan Thakuşın’a anlattılar. En önemli sorunun Adigey’in ekonomik ve sosyal durumunun iyileştirilmesi olduğu görüşünde birleşildi. Toplumun yaşam düzeyini yükseltmenin ve daha iyi bir hale getirmenin çözümü gerekli en önemli sorun olduğu belirlendi.

 

AC Devlet Başkanı toplantıya katılan ve görüşlerini bildiren katılımcılara teşekkür etti. Ardından ortaya konan önerilerin birçoğunu paylaştığını ve belirlenen ana konuları RF Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e ileteceğini açıkladı.

Adige ulusunun bilge kişisi, dilbilimleri uzmanı, profesör, Dünya Adige Bilimler Akademisi üyesi, Rusya ve Adigey bilim çalışanı, Rusya Yazarlar Birliği üyesi, AC Sosyal Bilimler Enstitüsü Edebiyat Bölümü Başkanı Abu Şalaho (*) 80 yaşına bastı;ve ünlü dil bilgini, dilbilimleri uzmanı, profesör, Rusya Eğitim ve Sosyal Bilimler Akademisi ve AMAN akademisyeni, Halk aydını, AC ve Kuban bilimleri kıdemli baş çalışanı, AC Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüsü Müdürü Batırbıy Bırsır (**) da 70 yaşına bastı. Bu değerli  iki bilim adamı onuruna, dün AC Devlet Başkanı Aslan Thakuşın Hükümet Binası’nda bir kutlama toplantısı düzenledi.

“Her ikinizin doğum gününüzü en içten sevgi duygularımla kutluyorum” dedi Aslan Thakuşın. “Adıge Ulusu adına her ikinizin ortaya koymuş olduğunuz ve bilim adına  değeri tartışmasız başarılarınız  pek çok. Sağlıklı bir yaşam sürdürmenizi, üretici gücünüzün eksilmemesini, ulusumuz çalışmalarınızı daha da artırarak sürdürmenizi diliyorum”.

 

Devlet Başkanı bu iki başarılı bilim insanını değerli armağanlar sunarak ödüllendirdi.

 

Abu Şhalaho ile Batırbıy Bırsır da, çalışmalarına değer verdiği için Devlet Başkanına teşekkürlerini sundular, bugünkü toplantının çalışma güçlerini artıracağını söylediler.

 

Bu iki değerli bilim insanımızı kutlayan kişiler arasında AC Başbakanı Murat Kumpıl, AC Devlet Başkanlığı ve Bakanlar Kurulu İdari İşler Başkanı Aleksandr Pitsenko, AC Eğitim ve Bilim Bakanı Ramazan Bedanıko, yardımcısı Maryet Alıy, AC Devlet Başkanlığı  katında yeni kurulan Yaşlılar Konseyi Başkanı Ramazan Şhalaho da bulunuyordu.

_______________________

(*) Abu Şhalaho için Bkz. CircassianCanada, Haberler Bölümü, 23. 04. 2009-HCY.

(**) Batırbıy Bırsır için de Bkz. CircassianCanada,  Edebiyat Bölümü,  Genel Konular-HCY.