...................
...................

DEVLET BAŞKANI İKİ ÜNLÜ BİLİM İNSANIMIZI KUTLADI VE ÖDÜLLENDİRDİ
THARKOHO Adam

Adige Mak, 24 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adige ulusunun bilge kişisi, dilbilimleri uzmanı, profesör, Dünya Adige Bilimler Akademisi üyesi, Rusya ve Adigey bilim çalışanı, Rusya Yazarlar Birliği üyesi, AC Sosyal Bilimler Enstitüsü Edebiyat Bölümü Başkanı Abu Şalaho (*) 80 yaşına bastı;ve ünlü dil bilgini, dilbilimleri uzmanı, profesör, Rusya Eğitim ve Sosyal Bilimler Akademisi ve AMAN akademisyeni, Halk aydını, AC ve Kuban bilimleri kıdemli baş çalışanı, AC Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüsü Müdürü Batırbıy Bırsır (**) da 70 yaşına bastı. Bu değerli  iki bilim adamı onuruna, dün AC Devlet Başkanı Aslan Thakuşın Hükümet Binası’nda bir kutlama toplantısı düzenledi.

“Her ikinizin doğum gününüzü en içten sevgi duygularımla kutluyorum” dedi Aslan Thakuşın. “Adıge Ulusu adına her ikinizin ortaya koymuş olduğunuz ve bilim adına  değeri tartışmasız başarılarınız  pek çok. Sağlıklı bir yaşam sürdürmenizi, üretici gücünüzün eksilmemesini, ulusumuz çalışmalarınızı daha da artırarak sürdürmenizi diliyorum”.

 

Devlet Başkanı bu iki başarılı bilim insanını değerli armağanlar sunarak ödüllendirdi.

 

Abu Şhalaho ile Batırbıy Bırsır da, çalışmalarına değer verdiği için Devlet Başkanına teşekkürlerini sundular, bugünkü toplantının çalışma güçlerini artıracağını söylediler.

 

Bu iki değerli bilim insanımızı kutlayan kişiler arasında AC Başbakanı Murat Kumpıl, AC Devlet Başkanlığı ve Bakanlar Kurulu İdari İşler Başkanı Aleksandr Pitsenko, AC Eğitim ve Bilim Bakanı Ramazan Bedanıko, yardımcısı Maryet Alıy, AC Devlet Başkanlığı  katında yeni kurulan Yaşlılar Konseyi Başkanı Ramazan Şhalaho da bulunuyordu.

_______________________

(*) Abu Şhalaho için Bkz. CircassianCanada, Haberler Bölümü, 23. 04. 2009-HCY.

(**) Batırbıy Bırsır için de Bkz. CircassianCanada,  Edebiyat Bölümü,  Genel Konular-HCY.