...................
...................

ADİGEY’DE İŞSİZLİK ARTIYOR
SEHUTE Nurbıy

Adige Mak, 24 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

AC İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun iki haftalık verilerine göre, yarım gün çalışan ya da işsiz kalan insan sayısında artış var;tesisler de, yasa gereği, iş ve işçi durumları ile ilgili olarak Kurum’a bildirimlerde bulundular. Sözgelişi 7 Nisan’da işçi sayısını azaltma bildiriminde bulunan işyeri sayısı 89 iken, sayı 21 Nisan’da 94’e ulaştı. Kayda geçirilen işsiz sayısı da, 335 artışla 9 bin 446’ya ulaştı. Adigey’deki işsiz oranı da yüzde 4, 3’ten 4, 5’e ulaştı.

 

Bu son iki hafta boyunca eksik saatli çalışma, işi durdurma ya da ücretsiz izne yollama kararları alan işyerleri arasında Maykop rayonunda  bulunan “Predgorni mezhoz” devlet kuruluşu,  “JBİ” ve “Nerudstroykom” fabrikaları, Tığurğoy köyündeki balık çiftliği, Maykop kentindeki “Adıge Telefon Kumpanyası” da bulunmaktadır.

 

Mali kriz sonucu 10 tesis kapanış bildirimi yaptı. Böylece 413 çalışan insan işsiz kalmış oldu. Önümüzdeki günlerde işten çıkarma kararlarını uygulayacak  kuruluşlar da vardır.

 

15 Nisan ile 21 Nisan arasındaki bu son haftada işsizlik ödeneğinde yararlanan insan sayısında 384 artış gerçekleşti. Bu sayı içinden 40 kişi kapanan işyeri ya da işçi çıkarma sonucu işsiz kaldı.