...................
...................

BİRLİKTE ÇALIŞMA KONULARI GÖRÜŞÜLDÜ
THARKOHO Adam

Adige Mak, 24 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Açılışı yapılan «Вологодский завод строительных конструкций и дорожных машин» adlı sosyal konut üretimi yapan Adıgekale kentindeki kuruluşun tanıtımı dün Maykop’ta yapıldı. Kutlamaya AC Başbakanı Murat Kumpıl,  AC Ekonomik Gelişme ve Ticaret Bakanı Aslan Matıj, kent ve rayonlar başkanları, firmalar temsilcileri, cumhuriyetteki ev gereçleri üreten firmalar başkanları katıldılar.

 

Murat Kumpıl, Adigey ekonomisine  katkısı olan Adıgekale kentindeki bu fabrikanın yapımının sekiz ayda tamamlandığını ve 150 kişiye iş sağladığını söyledi.

 

“Fabrikanın şimdiki kapasitesini değerlendirerek, tek ya da çok katlı  olmak üzere Adigey’de ürettiğimiz konut sayısını artırmamız  gerekiyor” dedi Başbakan. “Yeni evlilere konut sağlama ve konut fiyatlarını düşürme bakımından bu fabrika büyük bir anlam taşıyor.”

 

“SKDM” Genel Müdürü Nikolay Dokunih, üretimin niteliği ve kapasitesi hakkında kısa bir bilgilendirme konuşması yaptı. Ekonomik krize karşın fabrikanın kapasiteyi geliştirmekte oluğunu ve üst düzeyde bir kalitede üretimde bulunduğunu söyledi. Genel Müdür tek katlı bir evin (чIы­лъэ унэ) parçalarının üretilip monte edilmesi işleminin 15-20 günde tamamlandığı da açıkladı.

 

Rusya bütününde insanların ucuz konutlara kavuşmaları için konut üreten kuruluşların çözüm yolları araştırmalarının en önemli görevlerden biri olduğu Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmitri Medvedev tarafından birkaç kez dile getirilmiştir. Adıgekale kentinde yeni yapılan bu fabrika da dahil, firma önemli sosyal hizmetleri yerine getirmektedir. Bu da fabrikanın aldığı başarı belgeleri ve ödüllerle kanıtlanmaktadır. 2008’de firmaya “Золотой сертификат качества” (Birinci Derecede Altın Sertifika) adlı üst düzey ödül (тын лъап1э) verilmiştir.

 

Sonunda konut gereçleri üreten örgütlerin temsilcilerine sorular yöneltildi ve birlikte çalışma olanakları üzerinde duruldu.