...................
...................

“GEORGİYESKİ KURDELESİ” ETKİNLİĞİ BAŞLADI
ǒARE Fatim

Adige Mak, 25 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

24 Nisan tarihinde Rusya’nın her bir yöresinde “Georgiyevski Kurdelesi” (Георгиевская лента) adlı etkinlik başlatıldı. Cumhuriyetimizdeki etkinlikler AC Gençlik İşleri Komitesi öncülüğünde yürütülüyor. Cumhuriyetimiz rayonları yönetimleri gençlik işleri şubeleri başkanları da Komiteye destek veriyorlar. Georgiyevski kurdele, afiş ve posterleri dağıtılıyor. Komite, Zafer Günü’ne değin gençlerin bu posterleri cumhuriyetimizde yaşayan savaş gazilerine (ветеран)  ve önde gelen tanınmış kişilere ulaştırmalarını istedi.

 

Gençlik İşleri Komitesi çalışanı Habehu Murat’a göre, cumhuriyetin “Adigey Gençleri” adlı programına katılan gençler bütün çalışmaları yürütüyorlar. 24 Mayıs gününden 9 Mayıs gününe değin Georgiyevski kurdeleleri cumhuriyetimizde dolaştırılacak. Sayıları 50 bin. Etkinliğin amacı gençler arasında yurt sevgisini geliştirme, İkinci Dünya Savaşı’na katılmış kahramanlarımızı anımsatma ve hayatta olan gazilerimize verdiğimiz değeri layıkıyla ortaya koymadır.

 

Etkinlik üç kolda  yürütülüyor. İlki iyilik, paylaşımdır. İlk olarak, kurdeleler iyilik yapan, savaş gazilerine ve yaşlılara yardımcı olan kişilere  verilecek. Bu arada gençler afiş ve poster gibi görsel malzemeleri de gezdirecekler. Ayrıca gençler, savaşa katılanların fotoğraflarını toplayıp bir albüm bastırmak da istiyorlar. Üçüncüsü de para toplamak. Toplanacak bu para Rusya Kızıl Haç örgütü Adigey koluna verilecek ve o kanalla sağlık kuruluşlarına tıbbi gereçler alınacak.

 

Etkinliğe gençler dışında toplumsal-sivil örgütler ve hukuk liseleri de katılacaklar.