...................
...................

HEMŞİRELER GÜNÜ HAZIRLIKLARI VE ADİGEY’DE DURUM
ǒARE Fatim

Adige Mak, 05 Mayıs 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü. Karşılama bağlamında Maykop Tıp Koleji’nde VII. Hemşireler Konferansı yapıldı. Toplantıda Rusya Federasyonu ile Adigey Cumhuriyeti’nde hemşirelerin durumu ve sorunlar dile getirildi. Konferansta 128 kişi görev aldı.
 

 

AC Sağlık Bakanı Borse Muhamed, katılımcılara yönelik  bir hoş geldiniz konuşması yaptı ve hemşireler gününü kutladı. Bakan, hemşirelik mesleğinin bir şefkat ve yardımseverlik mesleği olduğunu söyledi. Zorlu görevler yürüten hemşireleri saygınlamak gerekir, tüm hemşirelerin sağlık ve esenlik içinde bir yaşam sürdürmelerini diliyorum, dedi. Ardından başarılı birkaç hemşireye başarı belgeleri verdi.

 

Bakanın ardından AC Sağlık Bakanlığı uzmanlarından S. Strokan bir konuşma yaptı. Hemşireler sağlık sektöründe önemli bir hizmet görüyorlar. Bugün Adigey Cumhuriyeti’nde 10 bin 260 kişi sağlık sektöründe görev almış bulunuyor. Bunların 1584’ü hekim, 4470’i de hemşiredir. Adigey’deki  bu sağlık kadrosu özenle korunuyor. 2008 yılında Tıp Kolejinde “Akuşerskoye delo” (Doğum  Ebeliği) mesleği için,  “Labratornaya diagnostika” adlı bir bölüm açıldı. Bu bölümde 2009-2010 yıllarında, sağlık sektöründe  hizmet görecek ebeler yetiştirilecekler.