...................
...................

DOĞAL GAZ EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİDİR
THARKOHO Adam

Adige Mak, 05 Mayıs 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

AC Devlet Başkanı Aslan Thakuşın ile RF Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, bir süre önce, 28 Nisan’da bir görüşme yapmıştı. Adigey’in ekonomik ve sosyal gelişmesinin ele alındığı görüşmenin en önemli konularından biri de  doğal gaz sorunu idi. Bu konuda AC Devlet Bakanı Aslan Thakuşın “Mejregiongaz” firması yerel sorunlar Genel Müdür  yardımcısı Nikolay İsakov ile de ayrı bir görüşme yaptı.
 

 

Bu görüşmeye  AC Başbakanı Murat Kumpıl, AC Devlet Başkanlığı ve Bakanlar Kurulu İdari İşler Başkanı Aleksandr Pitsenko, “Adıgregiongaz” firması Başkanı Stanislav Samonin ve başkaları da katıldılar.

 

Toplantıda ilk konuşmayı  Aslan Thakuşın yaptı, Adigey’in gelişmesi ve daha çok yatırımcı çekmesi için doğal gazın bütün köylere ulaştırılmasının zorunlu bir görev olduğunu söyledi.

 

“Cumhuriyeti bir bütün halinde ele aldığımızda, gaz kullanım oranı  yüzde 74 düzeyinde, bu konuda Adigey’in Rusya Federasyonu’nun en iyi  yönetim birimlerinden  (субъект) biri olduğunu söyleyebiliriz, ancak bunu yeterli bulamayız. Görevimiz bütün köylerimize doğal gaz bağlamak olmalıdır” dedi Aslan Thakuşın.

 

En son konuşan Nikolay İsakov,  “Her iki taraf da, doğal gaz  bağlama   konusunda işbirliği içinde çalışıyrlar, bundan memnunuz” dedi. İsakov,  “Güney Federal Okrugu’nda kullandığı doğal gazın bedelini vaktinde  ödeyen yerler içinde Adigey de yer alıyor”. Bu arada işletme, organizasyonlar ve abonelerin borçlarını vaktinde ödemeleri gereği üzerinde de duruldu.  

 

Toplantıya katılanlar 2014 Ş’açe Olimpiyat Oyunlarına Adigey'in de katılma olanağının bulunduğu, başkent Maykop’ta spor tesisleri/kompleksleri kurulmasının gerektiği ve başka konuları da görüştüler. Yapılan ön  anlaşmaya göre, cumhuriyete  doğal gaz verilmesi için AC Bakanlar Kurulu ile “Mejregiongaz” firmasının bu yıl 1 Temmuz gününe değin ortak bir karar almaları gerekiyor.