...................
...................

BAKANLAR KURULU TOPLANTISI YAPILDI
THARKOHO Adam

Adige Mak, 08 Mayıs 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Dün, 7 Mayıs gün, AC Bakanlar Kurulu, Başbakan Murat Kumpıl başkanlığında  dördüncü genişletilmiş toplantısını yaptı. Toplantıya AC Devlet Başkanlığı ve Kabine İdari İşler Başkanı Aleksadr Pitsenko ve diğer yetkililer de  katıldılar.
 

 
Toplantı gündeminin ilk maddesi Adigey bütçesi idi. Bütçe üzerine konuşmayı AC Maliye Bakanı Dole Doletbıy yaptı. Doletbıy’ın açıklamasına göre, 2009’un ilk dört ayında, yerel kaynaklı olarak (чIыпIэм къыщахьыжьырэ федэу),  Adigey bütçesine 783 milyon Ruble girdi. Bu para 2008 yılı girdisine göre, yüzde 111 fazla, ama plan hedeflerinin de altında. Bu da çalışanlara ücret ödeyen organizasyonların borçlarını biraz   arttırmış oldu.
 

“Yerel kaynaklı girdiler olarak cumhuriyet bütçesine aktarılan paranın miktarı, yükümlendiğimiz toplumsal görevleri yerine getirme bakımından önem taşıyor” dedi Murat Kumpıl.  “Ücret ödeme işini geciktiren birimlerin (отрасль) çalışmalarını inceleyeceğiz ve yanlış yapanlara sert yaptırımlar uygulayacağız”.

 

Başbakanın üzerinde durduğu konulardan bir de “Adigey Havayolu” firmasının durumu idi. Murat Kumpıl, Ş’açe Olimpiyat Oyunları'nda Adigey’in etkili bir çalışma yürütmesi için bir havalimanına gereksinim duyulduğunu söyledi. Başbakanın belirlediği eksiklikler arasında Cumhuriyet Hastanesi’nin kabul bölümünün tamamlaması, toplu konutların  durumunun iyileştirilmesi, işini yitiren kişilere yeni mesleki eğitimler verilmesi ve işsizlerin toplum hizmetlerine alınmaları bağlamında yapılan çalışmaların durumu da yer alıyordu. Başbakan, ayrıca Adigey tarafı ile “Birleşik Rusya Partisi” ve RF Spor Bakanlığı arasında, Adigey’de bir spor kompleksi kurulması için varılan ön anlaşmanın büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

 

Başbakan, bir süre önce yapılan “İnterralli-Şhaguaşe-2009” yarışmaları sonuçlarından memnuniyet duyduğunu ve düzenleyicilere teşekkür borçlu olduğunu söyledi.

 

Başbakan Murat Kumpıl, belirlenen sıkıntı ve sorunların çözülmeleri için çalışılacağını söyledi ve işini düzgün yapmayanlar için de sert yaptırımlar uygulanacağını bir kez daha vurguladı.