...................
...................

BESTECİ KAHRAMANLARIN ESİNTİLERİNİ GETİRİYOR
Basın Merkezi

Adige Mak, 08 Mayıs 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Müzik yaşamın yoludur. Sevinci ve tasayı müzikle dile getirmek olanaklı. Rusya kıdemli sanat emekçisi, Adigey ve Karaçay-Çerkesya cumhuriyetleri halk oyuncusu, Krasodar Devlet Üniversitesi fahri kültür ve sanat akademisyeni, besteci Tıko Kaplan’ın ruhani müzik (духовой музык) üzerine yapıtları Maykop dinlenme parkında ortalığı çınlattı.

 

 

Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferin 64. yılı nedeniyle AC kıdemli sanatçısı Mihail Kabanov ile Dmitriy Tuzin tarafından bir dinleti düzenlendi.

 

“Güzel bir girişim olarak, her yıl böylesine kutlama günleri düzenliyoruz” diyor kent parkı ruhani orkestrası  başkanı ve şefi, AC kıdemli kültür çalışanı, Solovyev kardeşler (*) adına verilen ödülün sahibi Anatoliy Borzenko.  “Askerlki ve yurtseverlik eğitimi ve ulusal ilişkileri güçlendirme bağlamında  sunduğumuz müzik, dinleyiciden büyük bir ilgi görüyor, dinleyiciler  besteciyi soruyor ve onları  daha yakından tanımak istiyorlar”.

 

Besteci Tıko Kaplan, Adigey’in güzel köşelerinde ve yüksek dağlarında, savaşlarda insanların sergilemiş oldukları yiğitlikleri  dile getiriyor. Onun bestelediği nostaljik (ШIэжьым ехьылIагъэу) yapıtlar Moskova, Krasnodar, Maykop ve daha başka yerlerde de çalınıyor. Senfonik ve ruhani orkestralar tarafından çalınan parçaları anlaşılmak kolay oluyor.

 

Tıko Kaplan, Rus-Kafkas Savaşı’nda   topraklarını korumak için yiğitçe çarpışarak can veren  Adige kahramanları  için    besteler yapıyor. Hath Mıhamet şarkısı (**), Thabısım Vımar’ın yaratıcı ustalığını unutmayış ve anımsama, ulusal şarkı “Adıyıf” ve daha başkalarını ruhani orkestraya çaldırdı.

 

Sanatçı Dmitriy Tuzin, ulusal nostaljinin ve karamanlığın asla eskimeyen değerler olduklarını dile getiren müzik bestelerini okudu. Mihail Kabanov’un eşliğinde orkestra, besteci Tıko Kaplan’ın parçalarını/müzik yapıtlarını sundu.

 

Sanatseverler dinletiyi /konseri ilgiyle izlediler. AC Besteciler Birliği Başkanı, tarihçi, Prof. Dr. Kağazaj Bayzet ile ünlü besteci Tıko Kaplan akşam dinletisini dinlemeye gelenlere teşekkürlerini sundular ve ileride de benzeri dinletileri sunacaklarını açıkladılar. En sonunda hatıra fotoğrafları çektirdiler ve müziğin eğitsel önemi üzerinde durdular.
___________________

(*) Solovyev kardeşler için Bkz. Wikipedia, the free encyclopedia,  “Solovyev” maddesi. -HCY http://en. wikipedia. org/wiki/Vladimir_Solovyov_(philosopher)

(**) Hath Mıhamet (Хьатх Мыхьамэт) için Bkz. “Hathı Oğlu Mıhamet”, CircassianCanada, Tarih Bölümü. -HCY