...................
...................

ZAFER GÜNÜ KUTLANDI
THARKOHO Adam

Adige Mak, 13 Mayıs 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

İkinci Dünya Savaşı’nın Faşist/Nazi Almanya’sının yenilgisiyle sona ermiş olmasının 64. yılı Adigey’in değişik yörelerinde törenlerle kutlandı.

9 Mayıs günü sabahı AC Devlet Başkanı Aslan Thakuşın, AC Devlet Konseyi-Xase Başkanı Anatoliy İvanov, AC Başbakanı Murat Kumpıl, Federal Baş Müfettiş Adam Tlıuj, bakanlar, milletvekilleri, savaş gazileri, federal ve cumhuriyet yetkilileri, toplumsal birlikler ve gençlik örgütleri temsilcileri Maykop’un kuzeyinde dikilen Kahramanlık Anıtı’nın önünde toplandılar. İlkin ülke savunması uğruna can veren savaşçılarımız selamlandı, anıtın önüne çiçekler ve çelenkler bırakıldı. Ardından mitinge katılanlar savaşta can verenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Maykop merkezindeki Lenin Meydanı’nda düzenlenen ayrı bir törene de kitlesel bir katılım gerçekleşti. Devlet Başkanı savaş gazilerini selamladı ve törene katılanlara saygılarını sundu. Zaferin 64. yılı nedeniyle Adigey’de de bir kutlama günü belirlendiğini, tarihin bu benzersiz vahşi savaşının bizde yol açtığı derin yaraları ve yıkımları unutmayacağımızı, Sovyet askerlerinin sergilediği kahramanlığın  tarih içinde yitip gitmeyeceğini/onun tarih içinde kalıcı bir yeri olacağını söyledi.


“Ülkesinin bağımsızlığını/özgürlüğünü savunan bir halkı yenmek olanaksızdır”
dedi savaş gazilerine dönerek Aslan Thakuşın. “Sizlerin sergilemiş olduğunuz  yiğitlik ve üstün  cesaret sayesinde sadece ülkemiz değil bütün bir dünya da bir beladan kurtulmuş oldu.

İkinci Dünya Savaşı’na Adigey’den 80 bin kişi katıldı, bunlardan 52’si Sovyetler Birliği Kahramanı  oldu. Ülkemizin, cumhuriyetimizin ve yeni kuşaklarımızın barış ve esenlik içinde yaşamaları için 33 binden çok askerimiz (дзэкIолI) canını verdi, onların anıları ebediyen kalplerimizde yaşayacaktır. Bu bayram gününde siz değerli gazilerimizi (тиветеран лъапIэхэр) yürekten selamlıyor, sağlık ve esenlik içinde olmanızı, çoluk çocuklarınızla birlikte mutlu bir yaşam sürdürmenizi yürekten diliyorum”
.

Aynı gün “Yiğitliğe kalbinle eriş” (ЛIыблэнагъэм угукIэ лъыIэс)  adlı bir tiyatro  programı Maykop Ordu Garnizonu’nda temsil edildi. Ayrıca, Adigey’in şarkıcıları ve sanatçı toplulukları savaş gazileri onuruna bir dinleti sundular. Garnizon, sofralar kurup  halka yemek sundu.

Gece geç vakte kadar halk Lenin Meydanı’nda kaldı ve havai fişek gösterilerini izledi.