HER ÜÇ AT DA BİRİNCİ GELDİ
Spor Servisi
Adige Mak, 13 Mayıs 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız
   
 

İkinci Dünya Savaşı’ndan zaferle çıkışımızın 64. yılı nedeniyle Maykop’ta at koşuları düzenlendi. Yarışları AC Devlet Başkanı Aslan Thakuşın, Başbakan Murat Kumpıl, AC Parlamentosu adına Federasyon Konseyi’nde bulunan Aslan Haşır, Maykop Belediye Başkanı Mihail Çerniçenko, AC Parlamentosu ve Hükümeti üyeleri ve atlı sporları sevenler izlediler.

Atlar 1000 metreden az olmamak üzere, dokuz kez koşturularak   yarışlara hazırlandılar. Parlamento ödülü için 1800 metre koşusu yapıldı. Koşhabl rayonundan gelen Vrag adlı at birinci, Vikend ikinci, Volşebnits üçüncü geldi. AC Hükümeti ödülü için yapılan 1200 metrelik koşuda Mostovskoy rayonundan gelen Kaçuge 1 dakika ve 11 saniyede bu mesafeyi aldı ve birinci geldi. Şevgen rayonunda eğitilen Bonus ikinci, Cassius Clay de üçüncü oldular.

En çekişmeli yarışma üçüncü koşu oldu. AC Devlet Başkanının 100 bin Rublelik ödülüne, kardeş Abhazya’dan gelen Ahbe (Ахбэ) için Abhazya Devlet Başkanı adına 10 bin Ruble para ekledi. Atlar dünya yarışlarına katılacak denli mükemmel idiler.

1800 metrelik koşuyu  hangi atın aldığı ve hangisini şampiyon olacağına karar verme konusunda  duraksadılar. Hakemler ve organizatörler kimin şampiyon olacağına karar veremeden birkaç dakika düşündüler.

Elbrus, Tantsor ve Marmaris, bu üç at yan yana final çizgisine gelmişlerdi. Adigey Devlet Başkanı atların sahiplerini kutladı, hakemlerce uygun bulunan her üç atın da birinci sayılmaları görüşüne katıldı ve her üçü için ödülleri verdi.

Maykop Belediyesi ödülleri için 1200 metre koşusu yapıldı. Ursula adlı Koşhabldan gelen at birinciliği aldı. Admiral ikinci, Abdzah üçüncü oldu. Maykop Belediye Başkanı Mihail Çerniçenko at sahiplerine  ödülleri verdi.

At yarışları ve bunlar üzerine düşünce ve görüşlerimizi gazetemizde yayınlayacağız.