...................
...................

MÜZİĞİMİZ YAŞASIN
Basın Merkezi

Adige Mak, 19 Mayıs 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Maykop Cumhuriyet Sanat Koleji’nde düzenlenen akordeon ile Adige makamlarını çalanların katıldığı ilk Çalgıcılar Festivali yarışması, sanatsal yeteneği bulunan çalgıcılarımızın (музыкант;пщынао) bulunduğunu kanıtladı. Ünlü çalgıcımız Kim Tletserıko’nun ulusal müziği geliştirme çalışmalarını dikkate alarak, AC Kültür Bakanlığı, Adigey okulları kültür ve sanat öğretimi merkezi, AC Ulusal Kültür Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen festival yarışmasına 37 çalgıcı (pşınave/ пщынао) katıldı.


Vımar Thabısım Cumhuriyet Koleji’nde yarışan sanatçıların çaldıkları makamların folklorumuzdan alınma olduğu ve bestecilerimizce yeniden düzenlendikleri, sanatçı Bel Şevgen ve Amerbıy Kule tarafından açıklandı. Dış ülkelerde yaşayan Çerkeslerin çaldıkları makamlardan Adigey’e ulaşmış olanlar da festivalde çalındı.

AC Kültür Bakanlığı Bölüm Başkanı Bel Şevgen, gençlere yardımcı olan “Gufes” fonu Başkanı Memet Yedıc, cumhuriyet Adige Xase örgütü Başkan yardımcısı Aslan Neğuç, dereceye giren yarışmacıları kutladılar, en başarılı çalgıcılara da başarı ödül ve belgeleri verdiler.


Sim Hakom
, Adigekale kentinde gençleri eğitiyor. Eğittiği öğrencilerden Abrek Şevgen birinci, Şamil Beşeko da ikinci oldu. Çalgıcılar (pşınave’ler) ulusal nostaljiyi (geçmişi yaşatmayı) sanatsal anlamda sunmayı başardılar. V. Thabısım Cumhuriyet Koleji öğrencisi Salbıy Gordeyev, kendisinden çok şey umulan başarılı çalgıcılarımızdan biri.

Nafset Ğuç’el’, Yunıs  Bleğoj, Asker Yeşıgove, Valeri Simbolet
ve daha başkaları da jürinin beğeni ve ödüllerini kazandılar.

Festival görevlilerinden Sim Hakom, Asker Pşıpıy, Sveta Mıgu, Pşımaf Jüde, Cansure Şevgen, çalgıcılar ve sanatseverler ile görüşmeler yaptık. Hepsi de bu tür festivallerin düzenlenmesinin ve desteklenmesinin bir gereksinim olduğu noktasında birleştiler. Gazetemizde çalgıcılarımıza/pşınave’lere ilişkin yazıları yayınlamayı sürdüreceğiz.