...................
...................

ADİGE KAHRAMANLIK ANITI’NIN YAPIMI BAŞLATILDI
THARKOHO Adam

Adige Mak, 21 Mayıs 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adigelerin yüzyıllar boyunca topraklarını korumak için verdikleri kahramanca direnişlerde can veren şehitlerimizin anısına bir anıt dikilmesi için çalışmalara dün Maykop’ta  başlandı. Adige Cumhuriyeti Devlet Filarmonisi karşısına dikilecek olan tarihsel anıtın adını belirlemek için de  gazete, televizyon ve radyolardan duyurular yapılacak.


Tarihi anıtın yapımı çalışmasının açılışını bir konuşmasıyla, cumhuriyetimiz Adige Xase örgütü Başkanı Arambıy Hapaye yaptı. Ünlü biliminsanı, Adige Xase onursal Başkanı Abu Şhalaho, ulusun hafızasını ve ulusal geçmişi diri tutma anlamında anıtın büyük bir önemi olacağını söyledi ve sözlerini şöyle bağladı:“Canlarını hiçe sayarak yüzyıllar boyunca Adige toprağını kahramanca savunmuş olan şehitlerimizi  asla unutmayacağız” dedi.  

Anıtın  yeri iş makinaları tarafından düzenlenirken Adige Cumhuriyeti ile Krasnodar Kray Müslümanları Müftüsü Nurbıy Yemıj, anıtı inşa edecek olan  “Adıgprostroy” Genel Müdürü Aslan Hut’ıj, anıt projesini hazırlayan mimar Abdulah Bırsır, biliminsanı Prof. Ğuç’ıps Şhaptleko, Prof. Yunıs Tharkoho, Adige Xase örgütü önde çalışanları Aslan Neğuç, İsa Abıd, Sefer Ş’evapts’eko, köylerden gelenler, Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi öğrencileri Angelia Suhova, Fatim Barakay, Maryan Thayş’ave, İnna Kostikova ve daha başkalarının   söylediklerine göre, tarihi bilmek, kardeşlik bağlarını sıkılaştırmak ve barış içinde bir arada yaşamak için böyle  anıtlara gereksinim var. Bu kişiler anıtın inşası işinde hizmete hazır olduklarını bildirdiler.