...................
...................

21 MAYIS, KAFKAS SAVAŞI’NDA ÖLENLERİN ANILDIĞI BİR YAS GÜNܒDÜR
AC Devlet Başkanlğı Basın Bürosu

Adige Mak, 21 Mayıs 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adigey Cumhuriyeti’nde yaşayan değerli hemşehrilerim!

21 Mayıs 1864 günü sona erdiği açıklanan Kafkas Savaşı üzerinden 145 yıl geçti.


On yıllarca süren savaş süresi boyunca yüzbinlerce insan can verdi. Öz anayurtlarını terk etmek zorunda kalan Adigelerin çoğunluğu el topraklarına dağıldı. O acılı günler ve yaşanan olaylaylar, günümüz insanlarınca da unutulmuş değildir.
 

Geçmişten çıkarmamız gereken ders, barış içinde bir arada yaşamanın ne denli yüce bir değer olduğu gerçeğidir.
 

Tarihsel geçmişte yaşanmış olan anlaşmazlık ve çatışmaları rehber/örnek alamayız. Bu nedenle değişik kökenlere mensup ve değişik dinlere inanan insanların bir arada yaşadığı cumhuriyetimizde, her türlü karar, bütün bu özellikleri gözetecek, dikkate alacak biçimde alınmalıdır. Geçmiş bize bunu öğretiyor.
 

Rusya Federasyonu üyesi devlet birimleri (субъект­) gibi hakları bulunan Adigey Cumhuriyeti, yeryüzünde yaşayan bütün Adigelerin Öz Anayurdudur (дунаим тет адыгэ пстэуми я Хэкужъэу щыт). Ulusun, dilin ve kültürün yaşaması/varlığını sürdürmesi umutları oraya bağlıdır, bunun böyle olduğunu bilmemiz, bu umutları yaşama geçirmek için çalışmamız gerekir.
 

Kafkas Savaşı’nda yitenleri unutmadan cumhuriyetimizin/Adigey’in yarınlarını düşünmek, çocuklarımızın daha mutlu, sevgili toprağımızın da daha donanımlı olması için uluslar arası ilişkileri geliştirmemiz gerekir.

Sevgili hemşehrilerimiz!Sağlık, mutluluk ve başarılı çalışmalar yürüterek yaşamanızı, sevdiklerinizin ve yakınlarınızın sizlere olan sevgilerinin sürekli olmalarını dileriz.
 

Ortak evimiz (*) içinde mutluluk ve esenlik içinde mutlu bir yaşam sürdürelim.
 

Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Thakuşın.

Adigey Cumhuriyeti Devlet Konseyi-Xase Başkanı Anatoliy İvanov.


(*)
Ortak Evimiz, Rusya Federasyonu içinde yaşayan bütün halkların ortak ülkesi ve devleti -Rusya Federsyonu anlamına gelmektedir. -HCY.