...................
...................

MAYKOP’TA “RUS-KAFKAS SAVAŞI TARİHİ” KONUSU MASAYA YATIRILDI
HUT Nafset

Adige Mak, 21 Mayıs 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Rus-Kafkas Savaşı’nın sona erişinin 145 yılı nedeniyle, 18 Mayıs günü Adigey Devlet Üniversitesi (ADÜ) Tarih Fakültesi tarafından bir “Yuvarlak Masa” toplantısı düzenlendi. Toplanıya ADÜ Rektörü Reşıd Hunego, yardımcısı Angelina Şahanova, biliminsanları, öğrenciler ve yurttaşlar  katıldılar.


“Yuvarlak Masa” toplantısını ADÜ Tarih Fakütesi Dekanı Nurbıy Peç’eşho (ПэкIэшхо Нурбый) açtı. Peç’eşho, Rus-Kafkas Savaşı tarihine ilişkin olarak farklı yaklaşımların bulunduğunu, bu nedenle biliminsanlarının bir araya gelip konuyu görüşmelerinin bir zorunluluk halini aldığını, görüşmelere öğrencilerin de katılımının sağlanmasının gerektiğini, toplantının da bu gibi konuları görüşmek amacıyla düzenlendiğini söyledi. Rektör Reşıd Hunego da “Yuvarlak Masa” toplantısına katılanlara hoşgeldiniz dedi. Hunego konuşmasında, düzenleyicilerin sorunu ciddiye almalarını ve başarılı çalışmalarda bulunmalarını diledi.

Toplantıda biliminsanı, tarihçi Emiliya Şevgen’in “Кавказская война в пространстве исторической памяти” adlı ve Rus-Kafkas Savaşı’na ilişkin olarak yazdığı kitabı masaya yatırıldı. Şevgen, kısa bir bilgilendirme konuşması yaptı. Biliminsanı  bu kitabının, Rus-Kafkas Savaşı   tarihini genç kuşaklara doğru  ve eksiksiz olarak anlatmak için yapılmış olan çalışmalardan biri olduğunu söyledi ve farklı yaklaşımların tutarlı ve gerçekçi bir sonuca bağlanması dileğinde bulundu.

Toplantıya katılan diğer biliminsanları ile bazı öğrenciler de görüşlerini açıkladılar.