...................
...................

BORCUNU VAKTİNDE ÖDEMEYENE GAZ YOK
Adıgregiongaz Firması Basın Bürosu
Adige Mak, 26 Mayıs 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Borcunu ödemeyi geciktiren ya da borcu katlanan evlere verilen gazların kesileceği konusunda “Adıgregiongaz”ın (Adigey yöresi gazı) bu yıl başında almış olduğu karar, Mayıs ayında uygulanmaya başlandı. 
 


1 Mayıs tarihi itibariyle Adigey’de birikmiş gaz borcu 497 milyon Ruble’ye ulaşmıştı. Bu paranın 329 milyon Ruble’si evlerin borcu, kalan borç, 140 milyon üstü borcun devlet toplu konut hizmet dairesi (унэ-коммунальнэ хъызмэтым ипредприятиехэм ) tarafından karşılanması gerekiyor. Borç giderek büyüyor, borçlular borçları için bir yerlerden yardım görmeyi umuyorlar.

 

Adigey’de gaz , en çok konutlarda kullanılıyor, 128 bin abone var. Tüketilen gazın yüzde 65 kadarı konutların payına düşüyor. Bu abonelerin borcu yılbaşından bu yana 147, 2 milyon Ruble’yi aştı.

 

Kural dışı davranışların çıkar yol olmadığı ve gaz bedelinin ödenmesi gerektiğini anımsatmak için, gazı kesmek ve borç alacağı için de icra yoluna gitmek gibi,  “Adıgregiongaz” firmasının Adigey yasalarından doğan hakları var. Birçok konutun borcunu geciktirmesini önlemek için daha düzenli çalışmakta olan rayonlarımız da var. Bu yerler arasında Maykop, Cace ve Şevgen rayonları bulunuyor. Buralardaki abonelerin çoğu gaz bedelini vaktinde ödemiş bulunuyor. Ancak Tahtamukay, Tevçoj ve Koşhabl rayonlarında aynı disiplinin yerleştirilmesi gerekiyor. Bu rayonlar abonmanlarının sırasıyla 78, 9;30, 5 ve 29, 4 milyon Ruble gibi borçları var, bu da Adigey’deki tüm borcun yüzde 42’sini oluşturuyor.

 

Bugün itibariyle çok borçlu olan ve gazının kesilmesi kararı alınan abone sayısı 957, gazı kesilmiş olan aile sayısı da 140’dır. Bu gibi  işlemler bundan böyle yaygınlaştırılarak sürdürülecek ve cezai yaptırımlar uygulanacaktır.

 

“Adıgregiongaz” firması uzmanları gazları kesilen aboneleri izleyecek, kaçak gaz kullanmaya kalkışanları mahkemeye verecek ve öylelerinin abonman sözleşmeleri iptal edilecek. Bu bakımdan gazetelerimiz okuyucularına, Rusya Federasyonu Sözleşme Yasası 158 madde, 3 bölüm “b” fıkrasında “Gaz hattından gaz çalma” konusu  ile ilgili bir düzeleme vardır, bunu anımsatmak isteriz. Bu maddeye göre, kaçak gaz kullanmanız durumunda, yargı kararı yoluyla 100 bin ile 500 bin Ruble arası para cezasına ya da iki yıldan altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilirsiniz.    

 

Kaçak olarak gazı bağlayan ve kullanan kişiler de var, bundan vazgeçmek gerekir. Gazın kaçak yapma olasılığı, bunun da o kişiye ve başkalarına zarar vermesi tehlikesi vardır. Bu tür davranış içinde olan 23 abone belirlendi ve bu kişiler mahkemeye verildi, 9 sözleşme incelemeye alındı. İki dosya yargı tarafından şöyle bir karara bağlandı: Birinci dosyadaki kişiye bir yıl hapis, ikinci kişiye de dokuz ay hapis cezası verildi. Şu bilgiyi de vermek gerekiyor, o da firmamızdan çalınan gazlar karşılığı abonelerin toplam 150 bin Ruble tutarında para cezası ödedikleri de unutulmamalıdır.

 

Gaz borusuna kaçak bağlantı yapan abonelerin gaz bağlantı yerleri, bundan böyle  oksijen kaynağı ile kesilerek,  ikinci kez  kullanılamayacak hale getiriliyor, ayrıca her bir aboneye 1,5 bin ile 4 bin Ruble arası para cezası da kesiliyor. Bu para gaz borcuna eklenecek.