...................
...................

ADİGEY FİLARMONİ BİNASI RESTORE EDİLECEK
AC Devlet Başkanlığı Basın Bürosu
Adige Mak, 04 Haziran 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Bu yılki Rusya Federasyonu Devlet Konseyi toplantısı, Rusya Federasyonu Devlet Başkan Dmitri Medvedev başkanlığında, Ağustos ayında Maykop’ta yapılacak. İlk kez Adigey’de gerçekleşecek olan böylesine önemli bir toplantı için, kuşkusuz iyi bir ön çalışma yürütmek gerekiyor. Gelenektendir, Dmitri Medvedev başkanlığındaki Konsey üyelerine regionun (Adigey’in) ekonomik ve sosyal durumu ve gelişmesi konusunda birkaç güzel yerimizi ve kuruluşumuzu göstermek gerekiyor. Bu konudaki hazırlık çalışmaları, bugünden itibaren Adigey’de başlatılmış bulunuyor.
 

 

Bu bağlamda Adigey Cumhuriyeti Devlet Filarmoni binası ve çevresi düzenlenecek ve yenilenecek. Maykop sakinleri ile konukların ilk gözüne çarpan Filarmoni yanındaki iki fıskiyenin kaldırılmaları işine başlandı. Onları eskimiş halleriyle görenler kaygılanıp üzülüyorlardı. Yapılacak çalışmalar üzerine bilgi almak üzere AC Kültür Bakanı Adam Tletser ile bir görüşme yaptık:

 

- Rusya Federasyonu Devlet Konseyi toplantısı Adigey Cumhuriyeti Devlet Filarmoni binasında yapılacak. Giriş kısmı ağırlık taşımak üzere, binaya daha güzel, daha estetik bir görüntü vermemiz gerekiyor. Üzülüyor olsak da, bu fıskiyeler büyük çalışma ve toplantılar yapmamızı önlüyorlardı. Sözgelişi, Filarmoni önünde konser/dinleti, kültürel ve anma nitelikli toplantılar düzenleme gibi durumlarda engeller çıkarıyorlardı. Rüzgarlı günlerde fıskiyelerden savrulup saçılan sular konukları, oyuncu ve sanatçılarımızı ıslatıyorlardı. Bu nedenle fıskıyeler üzerine yapılan yakınmalarla karşılaşıyorduk.

 

Birkaç yıl önce kurulan bu fıskiyeler için,  Kültür Bakanlığı, Devlet Filarmonisi ve Belediyede olsun bir kontrol/ayar merkezi bile düşünülmemiş. MUP “Blagovstrystvo” Müdürü İvan Petinov da şöyle diyor:

 

- Gerçeği söylemek gerekirse, bu iki fıskiye bizim de başımıza çok dert açtı. Bütün sorunları üstlenmek durumunda kaldık. Her yıl fıskiyeler için harcama kalemi ayrılıyordu. Ancak asıl zorluk, fıskiyelerin teknik düzenlemesindeydi, daha başka bir anlatımla teknik donanımların açıklamaları/planları  gerekiyordu, ama yoktu. Kötü/yaramaz çocuklar demir aksamları/boruları durmadan bozuyorlardı, kanalizasyon kirlenmeleri de buradan kaynaklanıyordu. Onarım için ekipler fıskiye havuzlarını boşaltmak ve yeniden su ile doldurmak zorunda kalıyorlardı. Yaz boyunca, havuzlarda sular boşaltılmıyor, bu arada suyu fışkırtan parçalar bozuluyor ve tıkanıyordu.

 

Bu durum insan sağlığı açısından da zararlıydı. Ayrıca yazın çocukların oradaki havuzlarda yüzmekte ve serinlemekte olduklarını da unutmamak gerekiyor. Durgun sudaki mikrop artışı da hesaba katılmalı.

 

AC Rospotrebnadzor yetkilisi, uzman Simbolet Nafset de şunları söyledi:

       

- Fıskiyelerde biriken suyun hijyenik açıdan incelemeleri yapılmıyor, çünkü dinlenme ve yıkanma amaçlı sulardan sayılmıyorlar.  Teknik donanım bozulduğunda tehlike de oluşur, ayrıca oradan değişik hastalıklar da ürer.

 

 

Bugünlerde Filarmoni önü temizlenecek ve yenilenecek, birçok kişinin yakındığı fıskiyeler de ortadan kalkmış olacak.

 

Bu arada onarım programına eklenecek başka şeyler olacağını da belirtmeliyiz. İş Maykop girişindeki GİBDD (ГИБДД) eski posta binası onarımıyla başlayacak.