...................
...................

KALMIKYA’DA GENÇLİK FORUMU DÜZENLENDİ
Basın Merkezi
Adige Mak, 09 Haziran 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Kalmıkların Rusya’ya katılışlarının 400. yılı ve Gençlik yılı nedeniyle Kalmıkya Cumhuriyeti başkenti Elista’da 28-30 Mayıs günleri “Sıcak Kalplilik” (Гуфэбэныгъ) adlı bir Dünya Gençlik Forumu düzenlendi.

 


Moğolistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, İran, Abhazya, Güney Osetya ve Rusya Federasyonu regionları/cumhuriyet ve illeri temsilcileri foruma katıldılar. Katılımcılar değişik uluslara mensup rok topluluğu gençlerden, toplumsal-sivil örgütlerden, öğrencilerden, gençlik parlamentoları organizasyonlarından, genç tüccar ve işadamı temsilcilerinden oluşuyorlardı.

 

Foruma Adige Cumhuriyeti’ni temsilen AC Gençlik İşleri Komitesi Başkanı İbrahim oğlu P’at’ıko Aslan katıldı.

 

Dünya Forumu açılışı sırasında Rusya Federasyonu Spor, Turizm ve Gençlik Politikası Bakan yardımcısı Aleksandr oğlu Rojnov Oleg de hazır bulundu. AC sanat toplulukları forum katılımcılarına bir teatral gösteri sundular. Forum programına Hazar Denizi çevresi halklarının kültürlerini tanıtım festivali, Dünya estestvenno-matematik olimpiyatı ve etno-rok müzik festivali de dahildi. Gençlerin çalışmalarına ilişkin örgütlerin başkanları festivalde kendilerini kanıtlamaya çalıştılar.

 

29 Mayıs’ta “Kuzey Kafkasya” Birliği Gençlik Politikası Koordinasyon Konseyi’nin bir toplantısı yapıldı, toplantıya gençlik  örgütleri başkanları katıldılar. Toplantıda iki sorun ele alındı. İlki “Rusya yurttaşlarının sağlıklı konutları kavuşturulmaları” adlı ulusal proje kapsamında gençlere konut sağlanması üzerineydi. İkincisi gençlerin ekstremist/ırkçı/faşist akımlara kapılmamaları için Krasondar Krayı ilgili bölümü tarafından yürütülen çalışmalar üzerineydi.

 

Toplantı sonunda ele alınan konulara ilişkin ortak kararlar alındı. Gençlerin ekstremizmden (ırkçılıktan) uzak tutulmaları konusunda  başarılı bir örnek olarak Adigey Cumhuriyeti gösterildi. Dinsel kuruluşlar olarak, ekstremizmle mücadele konusunda, Rusya Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Maykop ve Adigey Başpiskoposluğu ile Adigey Cumhuriyeti ve Kranodar Kray Müslümanları Dini Merkezi, birlikte çalışıyor ve  desteklerde bulunuyorlar.

 

Böylesine forumlar gençlerin ufkunu açıyor, gençlerin politik ve sosyal görüşlerini derinleştiriyor, deney ve görüş alışverişini sağlıyor, gençler ileride Rusya’da bunları yaşama geçirme konusunda düşünce üretme olanaklarını elde ediyorlar.