...................
...................

150 YIL KUTLAMASI
Haber Merkezi
Adige Mak, 16 Haziran 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Rusya müzikal topluluğunun 150. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Adigey Cumhuriyeti Devlet Filarmonisi’nde bir akşam buluşması gerçekleştirildi. Buluşmada, izleyicilere, dünya müzikal kültürünün seçkin ürünleri ile Adigey bestecilerinin yapıtlarından oluşma bir dinleti programı sunuldu.

 


Filarmoni Genel Müdürü, Rusya ve AC kıdemli sanat çalışanı Hot Zavır, RF Müzikal Topluluğu’nun Adigey’deki kolunun/şubesinin başarıları konulu bir konuşma yaptı. Küresel ekonomik krizin yarattığı sorunların Adigey Cumhuriyeti Filarmonisi’ni etkilememesi için, Adigey yöneticilerinin çaba göstermekte olduklarını söyledi ve bunun taşıdığı önemi vurguladı. Ludmila Kazaçenko, Polina Segreyeva, Galina Luganovskaya ve daha başkaları, Adigey müzikal topluluğundaki örnek çalışmaları nedeniyle Rusya övünç nişanları (бгъэхэлъ тамыгъэ)  almış sanatçılar.

 

Rus müzikal topluluğu 1859’da St. Petersburg’da kuruldu. Kurucusu ünlü müzisyen Anton Rubinştayn’dır. Toplulukta çalışmış ünlü besteciler arasında M. Balakirev, G. Lomakin, N. Rimski-Korsakov, ünlü müzik eleştirmeni V. Stasov, A. Serov, vb bulunuyor. Bunlar ülke müziğini geliştirmeyi ana görev sayan kişiler idiler.

 

Biliminsanı, sanatçı, öğretmen ve kurum önderlerinin işbirliğiyle, 2005 yılında Rusya Müzikal Topluluğu’nun Adigey kolu  kuruldu, başkanlığına da Hot Zavır getirildi. Toplulukta müzisyenler, sanatçılar, biliminsanları ve müziği geliştirmek için çalışan kişiler yer alıyorlar.

 

AC Müzikal Topluluğunu’nun ana dinletisini yöneten kişi müzik bilgini Pçeneşe Zuryet (Пчэнэшэ Зурет) oldu. Konuşmasında müziğin insan eğitiminde taşıdığı önemi vurguladı. AC Müzikal Topluluğu’nun 400’ü aşkın üyesi bulunuyor. Dinleti AC Devlet Filarmoni’sini senfoni orkestrası tarafından, şef, Rusya kıdemli sanatçısı Petr Şahov yönetiminde sunuldu.

 

“Russkaya udal” orkestrası ulusal müzik parçaları ve şarkılar (vered) çaldı. Sanat önderi, Adıgey halk sanatçısı Anatoliy Şipitko dinletiyi coşturdu. Sadece akordeon (pşıne) değil sırıne (kaval), kaşık ve başka enstrümanlarla değişik makamlar çaldı ve Filarmoni salonunu çınlattı.

 

Natalya Uvarova “Kazçata” topluluğunun sanat yönetmeni. Çocukları dünya ve ülke düzeyindeki yarışmalara hazırlıyor. Akşam dinletisinde “Kazaçata” başarısıyla göz kamaştırdı. Giysileri güzel ve uyumlu idi, coşkulu şarkıları da büyüleyiciydi.

  

Natalya Boçarnikova ve Şerc Bella piyano ile besteci Hot Aslan’nın makamlarını çaldılar. Dünya müzik yarışmaları ödüllü sanatçısı Andrey Bogomolov, yıllanmış usta müzisyenlerin değişik türde şarkılarını okudu.

 

Adigey Cumhuriyeti’nin ünlü şarkıcılarından Neğoy Marina, Neh’ay Tamara, Andzerko Çeslav Rusça ve Adigece şarkılar söylediler.  “Otrada” Rus topluluğu da sahne aldı. Sanat yönetmeni Grigoriy Mihaylov’un sanat düzenlemesiyle başarılı bir dinleti sundu. Neğoy Marina, Neh’ay Tamara  ve başkaları da topluluğun şarkıcılarından. “Ortada” akşam dinletisinde ünlü besteci Neh’ay Aslan’ın  bestelerinden parçalarla salonu çınlattı.

 

Bu son dinletiyi (Зэфэхьысыжь концертыр) ilgiyle karşıladığımızı, Adigece söylenecek şarkıları daha fazla dinlemek istediğimizi ve bunların çoğaltılmasını yönetmenlere söyledik, bir sonraki dinletilerde değişiklikler yapılacağını umuyoruz.