...................
...................

ŞARKI SÖYLEMEZSE KAYIPLARI OLACAK
SEHUTE Nurbıy

Adige Mak, 25 Haziran 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Şarkı alanında iyi dostlara kavuşmuş olan Neğuç Saide,  “Adige Makmı” adlı akşam buluşmalarına katılıyor. Krasnodar, Hatlekuay köyü, Maykop ve başka yerlerde sunulan dinletilerde çok sayıda şarkılarıyla dinleyici karşısına çıktı.  “Gençlik Günü”  üzerine Neğuç Saide ile bir söyleşi yaptık.

 


- Kafkasya’daki ünlü şarkıcılar Tleçe Albert, Neh’ay Tamar, Neçes Angelika, Kuş’eko Sime (Къушъэкъо Симэ), akordeonist (pşınave) L’ıbzıv Aslan, vb  ile birlikte dinletilere katılıyorum. Şarkı söyleme yanında, sanatçıları da izliyorum, diyor Neğuç Saide.

 

- СызыгъэгумэкIырэр,  щыIэ­ныгъэм хэслъагъорэр орэдэу къэсэIо.  ГущыIэхэри орэдышъори сэр-сэрэу къэзгъотыгъэхэ зы­хъукIэ,  орэдым тамэ естыныр сэрыкIэ нахь псынкI.

 

- “Синанэ”(Annem),  “Пшъэшъэ фы­жь” (Beyaz Kız) ve diğer şarkıları söylüyorsunuz. Şarkı söyleme nedeniniz nereye dayanıyor?

 

- Besteleyeceğim şarkılar dönemimiz anlayışlarını yansıtmalıdır, diye düşünüyorum. Gençler için şarkı söylemeye başladığımda, saygıdeğer büyüklerimiz, anne ve babalarımız karşımda canlanmış gibi oluyorlar. Şarkı insanlar için bir gereksinim, sanatseverlere isteyerek sesimi duyuruyorum.

 

- Muhasebecilik öğrenimi görmüş birisiniz, Tahtamukay rayonunda çalışıyorsunuz. Sanata yeterince bir zaman ayıabiliyor musunuz?

 

- Bilemiyorum, sanat yaşamımı geliştirip geliştiremeyeceğim konusunda bir fikrim yok. Şarkıları unutmak, ihmal etmek istemiyorum. Nurbıy, bilir misin, şarkı yoluyla insanlar çok şey anlatılabilir. Muhasebe işinde çalıştığım ve  şarkı söylemediğim zamanlar çok şeyi yitirmekte olduğumun farkına varıyorum. Şarkı beni toplumun içine sokuyor ve insanlarla iletişim kurmamı sağlıyor.

 

- İsteklerinizin gerçekleşmesini,  “Adige Sesi”nin (Адыгэ макъэм) dostu olarak yanımızda bulunmanızı diliyorum.
 

- Teşekkür ederim.