...................
...................

KUZEY KAFKASYALI GENÇ YAZARLARIN TOPLANTISI
A Devlet Başkanlığı Basın Merkezi

Adige Mak, 01 Temmuz 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Dün, 30 Haziran günü, Kuzey Kafkasya genç yazarları toplantısı Adigey’de yapıldı. İlki iki yıl önce Nalçik’te yapılan bu toplantıyı, ekonomik, sosyal ve entelektüel programlar fonu (Sergey Filatov Fonu) düzenledi.
 


AC Devlet Başkanı Aslan Thakuşın, katılımcıları selamladı, yetenekli genç yazarların Adigey’i bir toplantı yeri olarak seçmiş olmalarından duyduğu memnuniyeti belirtti.

 

Aslan Thakuşın, ”Bu toplantıyı diğerlerinden farklı kılan nokta, Rusya’nın 9. forumuna katılacak olan genç yazarlara sertifikalarını verilecek olmasıdır. Herşeyden önce, yasallığın ve toplumun ülkede gelişme göstermesi, ulusun yüzü/aynası, aklı ve rehberi olan yazarlara destek verilmesi konularına değinilmesidir” dedi.  

 

Республикэм ипащэ зэрэкIигъэ­тхъыгъэмкIэ,  Адыгееу хьакIэхэмкIэ нэгуихыгъэу щытым лъэшэу игуапэу регъэблагъэх литератор цIэры­Iохэу Сергей Филатовыр,  Лев Аннинскэр, Александр Тимофеев­скэр, Кирилл Ковальджи, Леонид Теракопян.

Devlet Başkanı, Adigey’in, ünlü edebiyat yazarları olan Sergey Filatov, Lev Anninsko, Aleksandr Timofeyevsko, Kiril Kovalci ve Leonid Terakopyan’ı ağırlamaktan onur duyduğunu belirtti.

 

Aslan Thakuşın, ”Seminere önderlik edenleri bir yana bıraktığımızda, genç yazarları bir sınav bekliyor, sınavla birlikte kendilerini ilginç masırlar da bekliyor. Adigey’in tarihi, doğası  ve insanlarının ilişkileri ile çekici bir yer olduğunu kendi kendinize göreceğinizden kuşkum yok. Sizin gibi değerli kişilerin katıldığı bu toplantının başarılı olmasını ve Adigey’in yüreğinizde  iyi ve güzel izlenimler bırakmasını diliyorum!” dedi.

 

Toplantıya katılan genç yazarların  yaratıcı yeteneği yarışmayla belirlendi. Yarışmaya 29 kişi katıldı. Bu kişiler Abhazya, Adigey, Dağıstan, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes, Kuzey Osatya-Alaniya, Güney Osetya ve Çeçenya’dan geldiler.  

 

Kuzey Kafkasyalı yazarların çalışmaları 3 Temmuz gününe değin sürecek. Bu kapsamda “Genç yazarlar,  Kuzey Kafkasya’da bulunan ulusal bağlar ve bu bağların geliştirilmeleri”  konulu bir  tartışma, ayrıca ustalaşma ve yaratıcılık üzerine toplantılar da yapılacak. Cumhuriyetimiz konukları, Adigey’in tarihi ve edebiyat yaşamı ile tanıştırılacak ve Rusya’nın en güzel yerlerinden biri olan Maykop  rayonuna da götürülecekler.