...................
...................

HOTKO SAMİR’İN YENİ TARİH KİTABI
SİHU Goşnağo

Adige Mak, 4 Temmuz 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

“Besleney- yöresi -Çerkesya’nın köprüsüdür” ( Бэслъэнэир Черкесием илъэмыдж) adlı şık baskılı bir kitap biliminsanı tarihçi Samir Hotko tarafından yayınlandı. Yazarın ilginç çalışmaları arasında bu yeni kitap da yer almış bulunuyor. Şık  basımlı bu kitap bin adet olmak üzere Maykop’ta yayınlanmış bulunuyor.
 


Kitabın yayınlanmasında yardımcı olan kişi, Karaçay-Çerkesya’da kurulu “Satürn” adlı firmanın genel müdürü A. D. Hapsireko’dur.

 

Kitap,  XIII-XIX. yüzyılda Doğu Kuban yöresinde yaşayan halkların politik ve kültürel tarihine ilişkin materyalleri sunulmaktadır.

 

XIII. yüzyılda Besleney beyliği/yöresi (Бэслъэнэй пщыпIэр) politik ve askeri yönden büyük bir güç haline gelir. Kitapta sunulan belgeler o dönemi ele alıp anlatıyor. Yazarın söylediğine göre, Doğu Kuban’a ilişkin çalışmalar  sıradan/iş olsun diye (аукъодыеу) yapılmış şeyler değil.

 

“Uzun yıllardan beri Adige ulusal tarihinin yeterince öğrenilmiş olduğunu sanıyordum. Ünlü Kafkas bilimcilerinin çalışmaları bende bu kanıyı oluşturmuşlardı. Kişisel görüşüme göre, Adigelerin tarihinin ana durakları/hatları yeterince öğrenilmiş durumda. Buna karşın Adige tarihinin yer yer öğrenilmemiş/boşlukta kalmış  yerleri mevcut” diyor Samir Hotko.