...................
...................

DOĞALGAZ İÇİN MOSKOVA’YA YAZI YAZILDI
Haber Merkezi

Adige Mak, 9 Temmuz 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adigey Cumhuriyeti halkının çoğu dağal gaza (гъэстыныпхъэ шхъуантIэ) kavuşmuş bulunuyor, ama gazı olmayanlar da var.  “Adıgregiongaz” (Adige yöresi gazı) firmasınca yapılan açıklamaya göre, gazı olmayanlara gaz verilmesine ilişkin bir plan hazırlandı ve  Moskova’ya gönderildi. Firma başkanı Sergey Kolesniçenko, Moskova’ya gönderdikleri yazılarında, gaz tesislerinin inşa edilmeleri konusunda Federal Merkez tarafından yeterli tahsisat (para) göndermesinin istendiğini söyledi.
 


“Yazıyı göndermeden önce plan üzerinde çalıştık ve planı geliştirdik. Çünkü,  cumhuriyetteki gaz dağıtım istasyonlarının gücünün de artırılması gerekiyordu. Gazı daha çok yere dağıtmak için, daha fazla basınç gücü gerekir” dedi  firma başkanı.

 

Sergey Kolesniçenko’nun açıklamasına göre,  “Gazprom” şirketi 2009 yılı için bu işe 10 milyon Ruble tutarında bir yatırımcı sermayesiyle katkıda bulunacak. İlkin Pşıjhable köyünden geçen ve Mamhığ köyüne uzanan hat tamamlanacak, ardından Zareva ve Doroşenko köyleri üzerinden Mamhığ’a uzanan hat ele alınacak, bu ikinci hattan  bir yan kol da Novıy beldesine   uzatılacak.