...................
...................

YENİ EĞİTİM YILI HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR
SİHU Goşnağo

Adige Mak, 11 Temmuz 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

2009-2010 yeni eğitim-öğretim yılına iki aydan az bir sure kaldı, ancak hazırlıklar uzun bir süreden beri sürdürülüyor. AC Eğitim ve Bilim Bakanlığı konu üzerine titizlikle eğilmiş bulunuyor.
 


Adigey Cumhuriyeti’nde  174 okul/eğitim kurumu bulunuyor, bu kurumların 7’si yüksek okul,  9’u da akşam okulu. Ayrıca 120 çocuk yuvamız da var. Bu eğitim kurumlarının bu yıl gerçekleştirmiş olduğu maddi  gelişimleri öğrenmek, maddi ve teknik yönden gereksenen eksiklikleri de öğrenmek amacıyla, AC Eğitim ve Bilim Bakanlığı  Teknik Araştırma Şubesi Başkanı L’ıvneye Aslan (ЛIыунэе Аслъан) ile bir görüşme yaptık.

 

L’ıvneye Aslan’ın söylediğine göre, kent ve rayon yönetimleri başkanları yeni eğitim yılına ilişkin eksiklikleri gidermek için gerekli çalışmaları düzenliyorlar. Cumhuriyet ve yerel yönetimler bütçelerinden eksikliklerin giderilmesi ve yeni araç-gereçlerin alımı  için, paylarına düşen  paraları/tahsisatı ayırmış bulunuyorlar. 2007-2010 yıllarını kapsayan  program tertibinde, 2009 yılı AC bütçesinden 10, 9 milyon Ruble ayrılmış durumda. Bu paranın 2, 5 milyon Ruble’si ile eğitim araç-gereci alınacak. Bunlar arasında kimya, biyoloji ve fizik gereçleri de yer alacak. Okullar için 2, 2 milyon Ruble tutarında mobilya malzemesi/sıra, sandalye, masa alınacak. Firmalarla varılan anlaşmalar gereği bu gereçler cumhuriyetimize getirilmeye başlandı. Bugünlerde ayrıca 2, 5 milyon Ruble tutarında bilgisayar alımı da yapılacak. 500 bin Ruble tutarında tıbbi gereç de alınacak.

 

Okullar için 1 milyon 700 bin Ruble ödenerek üç otobüs  alındı.  Bu yıl alınan otobüsler ve eğitim gereçleri için federal bütçeden bir katkı gelmedi.

 

Büyüme çağındaki çocukların suç işlemekten kaçınmları, disiplin dışına çıkmamaları ve toplumsal suç ortamına düşmüş gençlere yardımcı olunması için Federal  Ajansın (агентствo) düzenlediği yarışmalara Bakanlık da katkıda bulundu ve başarı kazanıldı. Yarışma birincisi 15 Nolu Maykop Lisesi’ne 1 milyon 300 bin Ruble tutarında bilgisayar alındı.

 

Adigey Cumhuriyeti’nin ekonomik ve sosyal gelişmesi için, 2004-2009 yıllarını kapsayan cumhuriyet yatırım programı çerçevesinde, okulların gereksindiği gereçlerin yapımı için 28 milyon 724 bin Ruble para ayrılacak. Bu para Adıgekale kentindeki 5 Nolu Çocuk Yuvası’na doğal gaz bağlanması, Koşhabl beldesi 1 Nolu Lise binasının onarımı ve buradaki 1 Nolu Çocuk Yuvası ve Blaşepsıne köyündeki 5 Nolu Lise binasının yenilenmeleri  için kullanılacak.

 

Ayrıca Maykop rayonu Dahovskiy beldesi (stanitsa) 5 Nolu Lisesi, Hanski beldesi (stanitsa) 26 Nolu İlkokulu ve 49 Nolu Çocuk Yuvası eşya ve gereçleri de alınacak.

 

Şu sıralar cumhuriyetimizde henüz bitirilmemiş altı okul inşaatı sürüyor. İnşaat kapsamında, bitirilmemiş 2 sportif tesis, toplantı salonu, yemekhane ve mutfak da yer alıyor.

 .

“Güney Rusya” adlı 2008-2018 yıllarını kapsayan federal program kapsamına  üç okulumuz alınmış bulunuyor.
 

Bunlar arasında Adıgekale’de 30 derslikli bir okul, Krasnogvardeyski beldesinde 33 derslikli bir okul ve internet eğitimi almamış her bir 51 küçük öğrenci  için ayrı derslikler yapılacak. Ancak Dondukovska, Batı Maykop rayonu ve Şevgen rayonu Hapaç’e köyü (kutır) okul inşaatlarının başlatılmaları için gereksenen para henüz bulunmuş değil.

 

“Köyün Sosyal  Gelişimi” (Къуаджэм исоциальнэ хэхъоныгъ) adlı federal programa, Cambeçıye köyünde inşa edilecek okul projesi alınmış durumda. Bu iş için 3 milyon 270 bin Ruble para harcanacak. Bu para cumhuriyet bütçesinden verilecek.

 

Bakanlık Şube Müdürü’nün açıklamasına göre, 2009 yılında okullarda yapılacak çalışmalar için Adigey bütçesinden bir para ayrılmış değil, ancak Adigey milletvekillerine ödenecek olan 1 milyon 500 bin Ruble’nin 30 bin Ruble’si, yardım anlamında okullarımıza aktarılacak.