...................
...................

ADİGEY DEVLET BAŞKANI ASLAN THAKUŞIN 62 YAŞINDA
AC Devlet Başkanlığı Basın Bürosu

Adige Mak, 14 Temmuz 2009
Çeviri:  HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Thakuşın 12 Temmuz günü 62 yaşına ayak bastı.

Devlet Başkanı Thakuşın’ı doğum günü nedeniyle telefonla kutlayanlar arasında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmitri Medvedev başı çekti. Dmitri Medvedev, telgrafında “Regionun Başkanı olarak Aslan Thakuşın’ın, bu zorlu ekonomik kriz günlerinde, sorunlara doğru yaklaşımlarda bulunarak çözümler ürettiğini, kendisinden son derece memnun olduğunu” söyledi. Medvedev, “Rusya ekonomisinin iyi yönde geliştirilmesi ve değiştirilmesi ve ulusal görevlerin yerine getirilmesi için, region başkanlarının kararlı olmaları gerekir” diyerek sözlerini sürdürdü ve sözlerini şöyle bağladı: “Adigey’de ve Rusya’da yaşayan insanların daha iyi bir yaşama kavuşturulmaları bakımından, cumhuriyetin karşılaştığı güçlüklerin aşılmasında Adigey Başkanı, inanıyorum bundan sonrası için de başarılı çalışmalarını sürdürecektir”.
 


Rusya Federasyonu Hükümet Başkanı Vladimir Putin de Aslan Thakuşın adına bir kutlama yazısı gönderdi. RF Hükümet Başkanı şu noktaların altını çizdi: “Adigey Cumhuriyeti’nin ekonomik gelişmesinde ve değişik kökenli insanlar arasındaki dostça ilişkilerin pekiştirilmesinde, sistemli ve başarılı çalışmalarınız nedeniyle, son derece saygı  uyandıran biri olduğunuzu belirtmek isterim. Toplumun size güveni tamdır”.

 

Rusya Federasyonu Hükümeti Başkanı yardımcısı Dmitri Kozak da kutlama yazısında şu noktalara değindi: “Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı olarak, örnek ve başarılı çalışmalarda bulundunuz, bu çalışmalarınızı bundan sonrası için de sürdürmenizi, sağlık ve esenlik içinde olmanızı, tüm amaç ve isteklerinizi gerçekleştirmenizi yürekten dilerim”. Dmitri Kozak, kutlama yazısında şu noktalara da vurgu yaptı: “Yeteneğiniz ve kendinizi işinize veriyor olmanız nedeniyle, bundan sonra  karşılaşacağınız ve halen önünüzde dağ gibi birikmiş olan sorunların üstesinden geleceğinize inanıyorum. Ülkemizin daha donanımlı ve daha güçlü olması için büyük katkı ve çalışmalarda bulunduğunuzu belirtmek isterim”.

 

Rusya Müftüler Konseyi, Müslümanlar Dini Merkezi Prezidyumu ve kendi şahsı adına Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin de Aslan Thakuşın’ın doğum gününü kutladı. Gaynutdin kutlama yazısında şunları söyledi: “Senin ve tüm yakınlarının bu sevinçli gününüzde sağlık, mutluluk ve esenlik içinde olmanızı, güzel amaçlarınızı  gerçekleştirmenizi  içten diliyorum. Çalışmalarını ileriye götürmen, başarılı olman ve gereksineceğin gücü bulman için Allahütaala’ya yakarıyorum. Altından kalkmayı başardığın ağır işler nedeniyle Tanrının rahmetinin üzerinize olmasını diliyorum!”.

 

Aslan Thakuşın diğer üst düzey görevlilerce de ismen kutlandı.

 

 

Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Thakuşın’ı kutlayanlar arasında Rusya Federasyonu Hükümet Başkanı yardımcısı S. İvanov, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı İdari İşler Başkanı yardımcısı İ. İ. Siroş, Rusya Federasyonu Federa Meclisi Başkan yardımcısı S. Y. Orlova, Federasyon Konseyi üyesi A. A. Haşır, Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Başkan yardımcısı L. K. Sliska, Rusya Federasyonu Bakanlar Kurulu üyeleri ve üst düzey yetkilileri, değişik regionların devlet başkanları, vd bulunuyor.
 

Toplam 130 üst düzey kişi.