...................
...................

THABISIM İLE “ADİGEY’İN MİNİK YILDIZLARI” BİZLERİ BİR ARAYA GETİRECEKLER
Basın Merkezi
Adige Mak,16 Temmuz 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı, Adigey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, AC Ulusal İşler, Dış Ülkelerdeki Soydaşlarla İlişkiler ve Haber Alma Komitesi ve AC Ulusal Kültür Merkezi’nin ortaklaşa bir işbirliğiyle büyük bir  festival düzenleniyor.

 

Adige müzik kültürüne büyük katkıları bulunan Rusya halk sanatçısı THABISIM Vımar’ın doğumunun 90’ncı yılı anısına bir festival düzenlenecek, ayrıca “Adigey’in Minik Yıldızları” (Адыгеим ижъогъожъыехэр) adlı ikinci bir festival de ilki ile birlikte 19-24 Ağustos günleri boyunca Adigey’de sürecek.
 


Adigey Cumhuriyeti yeni Kültür Bakanı Çemışo Ğazıy’in dünkü basın toplantısındaki açıklamalara göre, her iki festival için de hazırlıklar sürdürülüyor. Thabısım Vımar’ın yaratıcı kişiliği sadece Adigey’de değil, dünyaca da biliniyor. Thabısım’ın bestelediği şarkılar, halen dış ülkelerde de söyleniyor. Bestecinin müziğinin eskimemiş olduğu ve ilgi uyandırmaya devam ettiği noktasından hareketle de,  festival programı hazırlanacak.

 

Ayrı bir düzenleme daha mı iyi olur?

 

Bu ünlü bestecimiz/Vımar Thabısım, Koşhable rayonunun Fedz köyünde doğdu. Bu nedenle basın toplantısına Koşhable rayonu yerel yönetimi başkanı Tharkoho Nalbıy ile rayonun kültür insanları da çağrıldılar.

 

Thabısım Vımar adına düzenlenecek festival ile “Adigey’in Minik Yıldızları” adlı festivalin aynı günlerde kutlanmasını doğru bulmayanlardan biri de Tharkoho Nalbıy’dir.

 

“Ünlü bestecimizin yaratıcı yeteneğini yeterince  ortaya koymak için, ayrı bir festival düzenlenmesi daha yerinde olur” dedi Tharkoho Nalbıy.  “Adigey’in Minik Yıldızları” adlı festival benim açımdan da çok önemli, çünkü gençler, festivalde  kendilerini kanıtlama fırsatını yakalıyorlar. Öyle de olsa, ünlü bestecimiz adına düzenlenecek  festivalin “Adigey’in Minik Yıldızları” festivalinden ayrı olarak düzenlenmesinin daha doğru olacağına inanıyorum”.

 

Konuşmalardan  festival düzenleyecilerinin bir ön hazırlık yapmış olduklarını da  anlamış olduk.

 

“Adigey’in Minik Yıldızları” dünyaca tanınıyorlar

 

Adigey Cumhuriyeti Kültür Bakanı yardımcısı Ş’evapts’eko Aminet, toplantıda ilginç değerlendirmelerde bulundu. “Adigey’in Minik Yıldızları” adlı festival 12 yıldan beri Adigey’de düzenleniyor. Festivali ilkin kent ve rayon temsilcileri düzenliyorlardı. Adigey Cumhuriyeti üst düzey yöneticilerinin destekleri sonucu festival daha büyük bir boyut kazandı  genişledi, sonunda Güney Okrugu (*) çocukları ile gençlerinin de katıldıkları ve yarıştıkları büyük bir festivale dönüştü.

 

Böylece “Adigey’in Minik Yıldızları” festivali uluslararası bir düzeyde görünüm kazanmış oldu. Bu arada dış ülkelerde yaşayan soydaşlarımızdan festival için Maykop’a gelecek olanlar bulunduğunu da anımsatalım. Kabardey-Balkarya, Karaçay-Çerkesya, Abhazya, Güney Osetya, Dağıstan, Stavropol ve Krasnodar krayları, Tulski oblastı ve diğer yerlerden festivale katılım talepleri geldi. Festivale 300’ü aşkın yarışmacı katılmış olacak.

 

Gençler şarkı söyleyecek, dans edecek ve çalacakları değişik ulusal çalgıları/enstrümanları ile de festivale renk katacaklar.

 

Adige Xase’lerine çağrı yazıları gönderildi

 

AC Kültür Bakanlığı Şube Müdürü Şhalaho Svetlana, müzik sanatının Adige gençlerini bir araya getiren ve ilişkileri sıkılaştıran bir etken olarak büyük  bir önem taşımakta olduğunu söyledi. Yeni Kültür Bakanı Çemışo Ğazıy, Türkiye, ABD, Ürdün, Suriye, İsrail ve Avrupa’daki Adige Xase kuruluşlarına davet yazıları gönderdi.

 

Dış ülkelerde yaşayan soydaşlarımızın festivale etkin bir biçimde katılımını sağlamak için, AC Adige Xase örgütü Başkan yardımcısı Yedıc Memet iletişim/enformsyon çalışmalarında bulunuyor. Adige Xase, festivale hazırlanıyor, Xase’nin festivalde etkin bir hizmet üstleneceği anlaşılıyor. Dünya Çerkes Birliği de (Дунэе Адыгэ Хасэ)  festivalde görev almış kuruluşlardan biri.

 

Adige dansları

 

Festivalin başlamasıyla birlikte Adige dansları ve ilginç akşam buluşmaları düzenleneceği, AC Ulusal Kültür Merkezi Müdürü Kule Amerbıy ve aynı Merkez’in  çalışanları Şhalaho Svetlana, Bat Hanıye, vd tarafından açıklandı.

 

“Festival yürüyüşü Maykop’un ana caddesi boyunca sürdürülecek ve Lenin heykeli önünde dans gösterileri sunulacak” dedi Kule Amerbıy.  “Fıskıyeler karşısında ilginç danslar sergilenecek. Festivali Fedz köyünde bulunan “Thabısım Vımar  Müzesi” nde ve  Koşhable’de de sürdüreceğiz. Yurtsever ve enternasyonal eğitim (пIуны­гъэ)  görevleri yerine getirilmiş olacak”.

 

En son AC Ulusal İşler, Dış Ülkelerdeki Soydaşlarla İlişkiler ve Haber Alma Komitesi Başkanı Jaç’emıko Vyaçeslav da, festivalin anlamını vurgulayan özet bir konuşma yaptı. Festival düzenleme işleri  onun yönlendiriciliğinde sürdürülüyor.

 

Festival süresince  sunulacak dinletiler, reklam işleri, festivale ilişkin gazete, televizyon ve radio yayınları, bütün bunların kitlelere duyurulması gibi konular da toplantıda görüşüldü.

 

(*) Güney Okrugu, Rusya Federasyonu’nun en büyük 7 yönetsel bölgesinden en güneyde olanıdır. Okrug’da Adigey de dahil 13 region (federal birim) bulunuyor. Diğerleri:Karaçay-Çerkes, Kabardey-Balkar, Kuzey Oset, İnguş, Çeçen, Dağıstan ve Kalmık cumhuriyetleri ile Krasnodar ve Stavropol krayları, Rostov, Volgagrad ve Astrahan oblastlarıdır. Güney Okrugu’na Güney Rusya da deniyor. -HCY