...................
...................

15. YILINDA SHAPSUGHE SANATORYUMU
HUT Nafset
Adige Mak, 17 Temmuz 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

15 Temmuz günü “Shapsughe” (Шапсыгъэ) sanatoryumunun (sağlık ve dinlenme tesisinin) 15. kuruluş yıldönümü kutlandı. Kutlama, söz konusu tesiste, AC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakanı yardımcısı Tlepts’erıko Alıy (Лъэп­цIэрыкъо Алый), Tahtamukay rayonu   Başkanı Pşıdateko Rizo, rayonun köy okrugları başkanları ve diğer ilgililerin katılımıyla gerçekleştirildi.
 


Kutlama törenine, “Shapsughe” tesisinin çalışma biçimi, aşmak zorunda kaldığı güçlükler, şimdiki durumu ve olanakları, tesisin başkanı ile görevlilerinin çalışmalarına ilişkin video filmlerin  gösterilmesiyle  başlandı. Ardından sanatoryum Baştabibi Bartso Harıyet’e söz verildi. Baştabip,  konuklara hoş geldiniz dedi, tesisin beliren zorlukları aşarak bugünlere nasıl gelmiş olduğunu, tesisin tümüyle kapandığı dönemler de yaşandığını belirttikten sonra, bu zorlu günlerde, özellikle çocukların tedavi edilmeleri, gerekli gereçlerin alınmaları gibi  konularda yardımlarını esirgemeyen  hayırseverlere ve çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini sundu.  

 

AC Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı adına Bakan yardımcısı Tlepts’erıko Alıy de,  “Shapsughe” sanatoryumu Baştabibini ve çalışma arkadaşlarını kutladı ve kendileri için hazırlanan takdirnameleri sundu. Küçük çocukların sadece yaz mevsiminde değil, bütün bir yıl boyunca tedavi edilmelerini sağlamak için sanatoryuma doğal gaz verilmesi kararı alındığını, gerekli işlemlerin tamamlandığını ve  ilgili yerlere verilmiş olduğu haberini  de duyurdu.

 

Tahtamukay rayonu Başkanı Pşıdateko Rizo, sanatoryumun yaşaması, beliren zorlukların aşılması ve bugünkü donanıma kavuşması gibi konularda özverili çalışmaları bulunan Baştabip Bartso Harıyet’e ve çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini sundu. Ayrıca Tahtamukay rayonu “ROVD” (РОВД) kuruluşu Başkanı Neh’eye Kazbek, Bjıhakoyej köy okrugu Başkanı Hatite Asker ve başkaları da “Shapsughe” çalışanlarının bu mutlu gününü kutladılar.

 

Sanatoryumun  başarılı görülen çalışanları, takdirname ve parasal  ödüllerle sevindirildiler. Rayonun şarkıcı ve sanatçılarının sundukları bir dinletiyle de  törene son verildi.