...................
...................

YAŞAMIN İZLERİ KORUMA ALTINDA
SAHİDEKO Nurbıy
Adige Mak, 23 Temmuz 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Geçmiş yaşamı anlatan tarihin kaynaklarından biri de arşivdir. Dün Maykop’ta ‘Devlet Teknoloji Üniversitesi’nde AC Arşiv İşleri Merkezi’nin (АР-м архив IофыгъохэмкIэ и ГъэIорышIапIэ) toplantısı vardı. Toplantıya Kabardey-Balkarya, Karaçay-Çerkesya, Krasnodar Kray, Rostov oblastı, Adigey rayon ve kaleleri arşiv görevlileri de toplantıya katıldılar.
 


Adigey Cumhuriyeti Başbakan yardımcısı Aleksey Petrusenko, Adigey Devle Başkanı Thakuşın Aslan, Parlamento ve Hükümet adına Adigey arşiv çalışanlarını selamladı, başarılı çalışmalarını daha da ileri boyutlara taşımalarını diledi. Petrusenko, ekonomik, kültürel, politik ve sosyal anlamda arşiv çalışmalarının önemini ve bu çalışmaların övgüye değer işlerden olduğunu vurguladı. Tarihi doğru olarak insanlara ulaştıracak olan kişilerin, bundan sonrası için başarılı olmalarını dilerim, dedi ve AC arşiv düzenlemelerinin 85 yıllık bir geçmişinin bulunduğunu belirtti.
 

Aleksey Petrusenko, Federal Arşiv Merkezi’nin takdirnamelerini Natalya Kulagina ile Kazene Muliet’e (Къэзэнэ Му­лиIэт) Verdi ve kendilerini tebrik etti.
 

AC Arşiv İşleri Merkezi Başkanı Ş’neho Asıyet (Шъынэхъо Асыет) kutlama toplantısını yönetti. Asıyet, arşiv çalışanlarının önemli işler başarmakta olduklarını söyledi. Toplatıdan Güney Rusya regionlarından gelen temsilciler de konuşmalar yaptılar, başarılı çalışmalarda bulunanlara takdirname ve ödüller vrildi.
 

Kuruluş yılı kulamasına katılan biliminsaı Mamıy Ruslan, konuşmasında, arşiv çalışanlarının, yaşam içinde gerçekleşmiş olan olayları, tarihe gömmeden belgeler biçiminde insanlara ulaştırıyor, gerçeklerin gün ışığına çıkmasına hizmet ediyorlar.
 

Arşiv Günü nedeniyle, tüm arşiv çalışanlarının bu gününü gazetemiz okuyucuları adına kutluyoruz.