...................
...................

KAFKAS DANS VE ŞARKILARINI SEVİYORLAR
Haber Merkezi

Adige Mak, 18 Temmuz 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Türkiye’nin Yalova kentinde Kafkas dans ve şarkıları üzerine bir Dünya Festivali düzenlendi. Festivale Adige Cumhuriyeti adına   “Maykop’un Şafak   Yıldızları” (Мыекъуапэ инэфылъэхэр) adlı çocuk topluluğu katıldı.
 


Yalova Çerkes Birliği Derneği (Яловэ и Адыгэ Хасэрэ ) ile Yalova Belediyesi’nin birlikte düzenlemiş oldukları Dünya Festivali’ne Adigey, Kabardey-Balkarya, Dağıstan ve diğer Kafkas halklarının toplulukları katıldılar. Bu topluluklar Türkiye’nin birçok kent ve köyünde dans gösterileri ve dinletiler/şarkılar sundular.

 

Yalova’da 5 bin kapasiteli tiyatro/gösteri salonunda “Gençlerin Dansı” (НыбжьыкIэ къашъо), “Zefak’o”, “Vıg”, “İslamıy” ve daha başka ulusal danslarımız “Maykop’un Şafak Yıldızları” adlı çocuk topluluğumuz tarafından başarılı bir biçimde sergilendi. Adigey’den giden topluluğun başında Nemıt’eko Rimme, Nenıj Aydemır ve Hahu Asiyet bulunuyordu. Genç dansçılarımız Yalova Çerkes Birliği Derneği’ni ziyaret ettiler ve soydaşlarımızla bir araya geldiler. Ayrıca Yalova’nın turistik köşelerini gezdiler, deniz kıyısında dinlenme ve güneş ışınlarından yararlanma olanağını buldular.

 

İkinci Dünya Festivali Yalova’ya yakın bir köyde düzenlendi. Köylüler dilimizi/Adigece’yi konuşuyorlar. Soydaş gençler  tanıştılar ve özlem dolu söyleşilerde bulundular. Topluluk üyeleri daha başka köylerde de gösteri ve dinletiler sundular.

 

“Maykop’un Şafak Yıldızları” topluluğunun sanat yönetmeni, Rusya kıdemli sanatçısı ve Adigey’in de halk sanatçısı olan Kule Muhamed’in verdiği bilgiye göre, Adigey’e dönüş sonrası dans topluluğunun, yaz ve sonbahar festivallerine katılması konusu görüşüldü. Ünlü Adige besteci Thabısım Vımar’ın doğum günü nedeniyle 19-24 Ağustos günleri boyunca Adigey düzeyinde sürdürülecek olan anma festivaline “Maykop’un Şafak Yıldızları” topluluğu da hazırlanıyor.

 

“Maykop’un Şafak Yıldızları”, maddi yardımlarını esirgemeyen “Kaskad” firması Başkanı sponsor ǒıç’ Vyaçeslav’a sonsuz teşekkürlerini belirtmeyi de unutmuyor.