...................
...................

''NEF'' TOPLULUĞU TÜRKİYE GEZİSİNDEN DÖNDÜ
DERBE Timur

Adige Mak, 08 Ağustos 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

On ülkeden gelme toplulukların katıldığı  Samsun Festivali’ne Adigey’den giden “Nef” çocuk topluluğumuz da katıldı ve Adige danslarını sundu. Topluluk,gezisi süresince  toplam 5 festivale katıldı. Türkiyeli Adigelerle “Nef” mensupları tanıştılar,arkadaş oldular ve yazışmak için karşılıklı adresler aldılar. “Nef” ile birlikte ünlü biliminsanı ve ‘AC K’eraş Tembot Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüsü Başkanı BIRSIR Batırbıy (1) başkanlığında ünlü ses sanatçılarımız KUŞ’EKO Sim ve VISTEKO Nuh,Adige Televizyonu çalışanları T’EŞU Svetlana,YAHUL’E Medine, “Shapsugh” (Шапсыгъ) gazetesi başyazarı NIBE Anzor ve bu dizelerin yazarı ben,geziye katıldık.
 


 

46 kişilik Adige ekibimiz, ǒERMIT Muhdin’in verdiği parayla Türkiye’ye gitti. Ulusumuzun bir araya toplanması, cumhuriyetimiz Adigeleri ile Türkiye Adigelerinin ulusal bilincinin güçlenmesi ve birbirimize kavuşmamız için Muhdin, bu fırsatı sağlamış oldu. Türkiye’deki Kafkas/Çerkes dernekleri de desteklerini esirgemediler. Bunlar yeme içme, kalacak yer  sorunumuzu ve gidilecek yerleri belirleme işlerini üstlendiler. Tüm bu görevler eksiksiz bir biçimde yerine getirildi. Ulusal açıdan önem taşıyan konular, Türkiye Adigelerinin yaşamı, soydaşlarımızın tarihteki yeri, başarılı soydaşlarımız, birleşmeye doğru uzanan yol ve daha başka izlenimlermiz, önümüzdeki günlerde gazetemiz sayfalarından sizlere sunulacaktır.

 
 

DİPNOT:
1)
Bırsır ile söyleşimiz için Bkz.“Prof.Batırbıy Bırsır ile söyleşi”,Circassiancanada-CC yazarları,Hapi Cevdet Yılız,03.08.2009.