...................
...................

GENÇLER MAYKOP RAYONUNDA BİR ARAYA GELDİLER
DAVTE Anjel

Adige Mak, 20 Ağustos 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

18 Ağustos’ta Maykop ve Şıthale (Beloreçensk) rayonlarından gelmiş 50 kadar genç, Adigey’in  güney ilçesi (rayon) Maykop’un en güneyindeki turistik yerleşimi Ğozerıptl (Гъозэрыплъ) köyünde bir araya geldi.

 

Çalışmaya AC Gençlik İşleri Komitesi Başkanı Pat’ıko Aslan, Krasnodar Krayı Gençlik İşleri Politik Departmanı Başkanı Oksana Zyubina, Maykop ve Şıthale rayonları başkanları Yegeniy Kovalev ve İvan İmgrun katıldılar.
 


Gençler ilk iş olarak Ğozerıptl’ın temizlik ve çöp kaldırma görevini üstlendiler. Çevreye (ekolojiye) zarar veren çöpleri topladılar, ardından “Rufabge” (Руфабгэ) şelalesini, bazı  mağaraları ve  turistik yerleri gezdiler. Ğozerıptl’a getirilmiş olan bu gençler,  ilk  grup olmak üzere, Şıthale ve Maykop rayonlarının değişik köylerinden  seçilmiş olan kişilerdi. Maykop rayonu Gençlik İşleri Şubesi Başkanı Svetlana Pançişko’nun söylediğine göre, köylerde çalışan uzmanlar kentteki emsallerine göre çok daha üretkenler. Bu da yüklendikleri sorumlulukların daha fazla olduğunu gösteriyor. Uzmanlar gençlerin sorunlarını çözmek için  böylesine gezileri ve etkinlikleri düzenliyorlar.

 

Her iki rayondan gelen gençlerle komite başkanları arasında bilgilendirme içerikli  toplantılar düzenlendi. Başkanlar gençlerin sorduğu soruları yanıtladılar. Gençlik politikasının/etkinliklerinin güçlendirilmesi, yüksek öğrenim görmüş gençlere iş bulunması, insan sağlığını tehdit eden alışkanlıklardan gençleri uzak tutma gibi sorunlar üzerine konuşmalar yapıldı.


“Bu tür toplantılarda gençler birbirlerine yakınlaşıyorlar” diyor Pat’ıko Aslan.  Cumhuriyetimiz rayonlarında düzenlemekte olduğumuz bu tür etkinliklerin ana amacı, çalışmalarımıza gençleri  katmak, ne istediklerini  öğrenmek ve kendilerine yardımcı olmaya çalışmaktır. Aynı zamanda, grup başkanları gençler tarafından hazırlanmış olan projeleri de görmüş oluyorlar. Toplantıda her iki rayon gençlerini yakınlaştıracak olan anılar  gruplar tarafından temsili olarak sunuldu. Bunlar arasında KVN (KBH) ve edebiyat grupları, komşu rayonların kültürlerini tanıtıcı anlatılar ve diğer etkinlikler de yer aldı.

 

Ardından Şıthale ve Maykop rayonları yerel yönetimlerinin gençlik işleri şubelerince hazırlanan ortak çalışma amaçlı bir anlaşma rayonların başkanlarca imzalandı.