...................
...................

KARDEŞ CUMHURİYETLERDEN HABERLER
HAŞIKOY Oleg

Adige Psatle, 15 Ağustos 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

EMEKLİ SAYISI ARTIYOR

 

ADİGEY: 2009 yılının ilk altı ayında, Maykop’taki emekli sayısı 356 artışla 45 bin 538’e ulaştı. Şu durumda kent nüfusunun yüzde 26’sı emekli.

 

“2008 yılında Maykop’taki emekli sayısında bir düşüş görülmüştü, şimdi, yeniden bir artış durumu yaşanıyor. Bu da toplumsal yaşamın iyi bir yönde gelişmekte olduğunu gösteriyor”, dedi RF Emekli Fonu/Sandığı kurumunun Adigey kolu görevlisi.

Maykop’taki emekliler ortalama 4 bin 896 Ruble maaş alıyorlar. Bu yakınlarda bu 45 bin kişinin emekli aylıkları artırılmıştı.

 


 

ABHAZYA: Adigey’in “Maykopçanoçka” çocuk dans topluluğu Abhazya’da birkaç gösteri sundu.

 

Gösteriler Abhazya’nın bağımsız bir devlet olarak RF tarafından tanınmasının birinci yıl dönümü kutlamaları bağlamında sunuldu. Çocuklar Sohum ve Gagra kentlerindeki gösterilere katıldılar.  “Maykopçanoçka” topluluğu yönetmeni, RF halk sanatçısı Kule Amerbıy’ın anlattığına göre, Adigey ile Gagra kenti arasında varılan kardeşlik antlaşması gereğince,  “Mamzışhe” (Мамзышхэ) adlı Abhaz çocuk tiyatrosu, çok yakında Maykop’ta olacak.

 
 

GÜRCÜLERE İNSANİ YARDIM YAPILIYOR

 

Bildirilen bilgilere göre, savaş nedeniyle Abhazya’dan ayrılmış olup sonradan  Gal rayonuna dönen ya da dönecek olan Gürcülere yapılan  yardımlar sürüyor.

 

Ülke dışına sığınanlarla ilgili olarak Abhazya’da 1994 yılından beri faaliyette olan hayır/yardım kuruşlu,  politik nitelikte olmayan yardımlarda bulunmayı sürdürüyor. Bu kurum Gürcistan’a değil, Sohum ve Gal rayonuna bağlı olarak çalışıyor.

 

Daire çalışanları, yardım ve destekleri nedeniyle Abhazya yöneticilerinden memnun olduklarını ve teşekkür ettiklerini belirttiler.
 

(Özetlenmiştir).