...................
...................

ADİGEY Ş’AÇE FORUMU’NA KATILACAK
Ş’AVKO Aslanguaş

Adige Mak, 21 Ağustos 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Bilindiği gibi, her yıl Ş’açe (Soçi) kentinde uluslararası bir ekonomik forum düzenleniyor. Bu son yıllarda Adigey Cumhuriyeti temsilcileri de Ş’açe Forumu’na artan bir etkinlikte katılmaya başladılar.
 


Foruma katılacak olan Adigey görevlileri arasında Adigey Cumhuriyeti Turizm ve Termal Tesisler Komitesi çalışanları da bulunuyorlar. Komite’nin Baş Uzmanı Elena Fomenko “Adigey turizminin hamle yapması için yatırımcılara gereksinim var. Turistlerin ilgisini çekecek güzel  ve havadar yerlerimiz, dinlenilecek/tatil yapılacak çekici köşelerimiz var, bu yerlerin öncelikle  yatırımcılara anlatılmaları ve gösterilmeleri gerekiyor. Adigey’in değişik güzellikteki turistik köşeleri, rekreasyon/dinlenme/eğlenme potansiyeli foruma gelenlere açıklanacak, Komite’nin ana görevi, öncelikle  tanıtım olacak. Adigey’in güzel köşelerinin tanıtılması işlerini  başaracak olursak, kuşkusuz yatırımcıların ilgilerini çekeceğiz. Komitemizin “Adigey Cumhuriyeti turistik-rekreasyan komplekslerinin geliştirilmeleri” adlı ve 2007-2011 yıllarını kapsayan bir cumhuriyet programı var. Komitemiz şu an foruma götürülecek videofilm çekimlerini düzenleme çalışmaları içinde” diyor.

 

“Değişik adlar altında bir turistik tanıtma planı oluşturmuş bulunuyoruz” diyor Elena Fomenko. Bunlar “Adigey, bir turizm yöresi” (Адыгеир - турист шъолъыр),  “Adigey’in Tatil Yapılacak Yöreleri” (Адыгеим зыз­щыбгъэпсэфын плъэкIыщт ичIыпIэхэр),  “Çocuk ve genç turizmi” (Сабый ыкIи ныб­жьыкIэ туризмэр) ve “Adigey’in tarihsel ve kültürel mirası/zenginliği” (Адыгеим итарихъ ыкIи икультурэ якIэн) başlıklarını taşıyorlar. Videofilmler  ilginç ve çekici, tamamen yeni  çekim ve düzenlemeler. Beğeni ile karşılanacaklarını, yatırımcıların cumhuriyetimize ilgi göstereceklerini umuyoruz”.

 

AC Turizm ve Termal Tesisler Komitesi’nce,  “Adigey: Dağları ve İnsanları” (Адыгеир:  къушъхьэхэмрэ цIыфхэмрэ) adlı bir fotoğraf albümü ile “Adigey’in kendine özgü/özel spor türleri” (Адыгеим иэкстремальнэ спорт лъэпкъхэр) adlı film  hazırlandı, ayrıca “Adigey Cumhuriyeti Toprağı” (Адыгэ Республикэм ишъолъыр) adlı bir turist enformasyon kitabının yayını çalışmaları da sürüyor.