...................
...................

ADİGEY, SHAPSUGHYA OKULLARINA YARDIMCI OLUYOR
AC Devlet Başkanlığı Basın Merkezi

Adige Mak, 4 Eylül 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Devlet Başkanı Thakuşın Aslan’ın görevlendirmesiyle AC Başbakan yardımcısı Aleksey Petrusenko ile AC Devlet Konseyi-XASE’nin  Eğitim, Bilim ve Gençlik İşleri Komitesi Başkanı Vıdıç’eko Yura (УдыкIэко Юрэ), Ş’açe kenti Lazarevsk (Псыш1уапэ)  rayonu Şeh’ek’eyışh’o (ШэхэкIэишхо) Shapsugh köyü  90 N’lu ilköğretim okulunun (гурыт еджапIэ) yeni binasının açılışına katıldılar.
 


300 öğrenci kapasiteli olan bu yeni okul binası açılışı  köylüler için bir bayram, bir sevinç günü olarak karşılandı. Açılışa Shapsughya sevgisiyle dolu olan, Krasnodar Kray ve Rusya’nın toplumsal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmak isteyen çok sayıda kişi katıldı.

 

“Krasnodar Kray ile Adigey Cumhuriyeti komşu bölgeler, aralarında iyi ilişkiler bulunuyor, birlikte geniş kapsamlı çalışmalar yürütüyorlar, çalışmalar arasında eğitim ve bilim gibi konular  da var” dedi Aleksey Petrusenko,  Bilim Günü nedeniyle link aracılığıyla da yayınlanan konuşmasında.  “Adigey’in yüksek dereceli okul ve üniversiteleri öğrencileri içinde Krasnodar Kray okullarından gelenlerin oranı yüzde 25’e ulaştı. Aynı biçimde bizim öğrencilerimiz de Krasnodar Kray üniversitelerinde okuyorlar. Krasnodar Kray ile Adigey Cumhuriyeti yüksek öğretim kurumları Rektörler Kurulu, eğitim ile ilgili sorunları görüşüp çözümlüyor, eğitim ve bilim ile ilgili görevleri birlikte üstleniyorlar. Bütün bunlar Rusya eğitim geleneğine ve gücüne birer katkı anlamını taşıyorlar”.

 

AC Başbakan yardımcısı Aleksey Petrusenko, Shapsug okulu öğrencilerinin Adigece derslerinde kullanmaları, dili ilerletmeleri  için “Adige Geleneği” (Адыгэ хабз) adlı kitaplar ile metodik kitaplarını  öğrencilere dağıttı (*). Shapsughe küçük çocuklarının/öğrencilerinin dil, kültür ve tarihlerini korumaları anlamında bu kitapların çok önemli olduğu kuşkusuzdur.

 

Bilgi notu:

(*) Sözkonusu “Adige Geleneği” (Адыгэ хабз) adlı kitap CC de yayınlandığı gibi, Eylül 2009 sayısı ile birlikte “JINEPS” gazetesinde de tarafımdan çevrilmiş olarak yayınlanmaya başlanacaktır. 1-6. sınıflarda okutulan “Adige Geleneği” kitaplarını elde etmiş
bulunuyoruz.  -HCY