...................
...................

VENEZÜELLA ABHAZYA'NIN BAĞIMSIZLIĞINI TANIDI
Cihan Haber Ajansı

CC-Haber 10 Eylül 2009

                         
...................
 
...................

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya'yı bağımsız devlet olarak tanıdığını açıkladı.

Rus haber ajanslarına göre Chavez, Kremlin ziyareti sırasında Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'e, ülkesinin bugünden itibaren Abhazya ve Güney Osetya'yı egemen devletler olarak değerlendireceğini söyledi.


Gürcistan'ın geçen yıl ağustos ayında ayrılıkçı Güney Osetya bölgesine operasyon başlatması üzerine Rusya müdahale etmiş ve 5 gün süren bir savaş olmuştu. Rusya, savaşın ardından Abhazya ve Güney Osetya'yı bağımsız devletler olarak tanımıştı.

Gürcistan'dan Kınama, Rusya'dan Tebrik

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Moskova'da Gürcistan'ın ayrılıkçı iki bölgesi Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanıdığı yönündeki açıklaması Tiflis'ten büyük tepki alırken, Moskova memnuniyetini ifade etti.

Ria Novosti'ye konuşan Gürcü Parlamentosu Başkan Yardımcısı Gigi Tsereteli, dünya kamuoyunun Chavez'e gereken yanıtını vereceğini iddia etti. Gürcü parlamenter, "Venezüella demokratik olmayan, diktatör bir ülke. Gürcistan bu açıklamanın ardından daha da sert tepkisini dile getirecektir. Eğer Venezüella bu konuda belirli adımlar atarsa sadece Tiflis değil, aynı zamanda dünya kamuoyu, BM, NATO ve Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri ona gereken yanıtı verecektir. Bu açıklama Venezüella halkına bir şey kazandırmıyor. Chavez'in planlarında Abhazya ve Güney Osetya halkları da yok. Bu açıklama Rusya'yı hoşnut etmek için yapılmıştır." dedi.

''Tanıma Dalgası Dünyaya Yayılacak''

Rusya Parlamentosu alt kanadı Devlet Duması Uluslararası İlişkiler Komisyon Başkan Yardımcısı Leonid Slutski, Venezüele lideri Hugo Chavez'in Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanıma kararını değerlendirdi. Leonid Slutski, "Bu dünya kamuoyundaki yaklaşımın değiştiğinin göstergesi. Bu eğilim ağır işliyor, ama bu tanıma dalgası dünyanın tüm siyasi haritasında yayılacak. Bu bir ticari karar falan değildir. Biliyorsunuz Moskova bir yıl önce Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanımıştı. Ve biz başka tür davranamazdık ve bizim bu tutumuz diğer ülkelerde de destekleniyor." dedi.

Duma Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Komisyonu Başkanı Birinci Yardımcısı Konstantin Zatulin ise Rus Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, Washington'un politikalarına karşı çıkan ülkelerin Abhazya ve Güney Osetya'yı tanımalarına dikkat çekti. Zatulin, her iki bölgenin tanınması için Moskova'nın kimseye dayatma ve zorlama bir politikası olmadığını da savunarak, "Biz Amerika'nın Kosova'da yaptığı gibi davranmıyoruz." dedi.

Moskova'da temaslarda bulunan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını bugünden itibaren tanıdığını söyledi. Chavez'in Moskova dışında bulunan Mein Dorf başkanlık rezidansında yaptığı açıklama, Rusya ve uluslararası kamuoyu için sürpriz oldu.

İnterfax haber ajansına göre, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le görüşmesinde Chavez, yaptığı açıklamada bugünden itibaren ülkesinin Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanıdığını söyledi.

Ajansın bildirdiğine göre, Chavez'in açıklamasından dolayı duyduğu memnuniyeti kaydeden Medvedev, "Hugo sen önemli ve ciddi açıklamalarda bulundun. Teşekkür ederim." dedi. Rusya lideri, bağımsızlıkların tanınması ile ilgili kararın alınmasının her ülkenin kendi egemenlik hakları içinde olduğunu düşündüklerini ifade etti. Medvedev, iki ülkenin kaderinin kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Abhazya'dan Teşekkür
 
Ayrılıkçı bölge Abhazya lideri Sergey Bagapş, Venezüella Devlet Başkanı Chavez'e kendilerini bir bağımsız devlet olarak tanıdıkları için teşekkürlerini sundu. Rus İnterfaks ajansına konuşan Bagapş, "Abhazya'nın bağımsızlığını tanıdığı için tüm Abhaz halkı adına Venezüella Devlet Başkanı Chavez'e teşekkür ediyorum. Abhazya Venezüella ile sıkı ekonomik ve siyasi ilişkileri artırmayı planlıyor." dedi.

İki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlıklarını daha önce Rusya'nın dışında Nikaragua tanımıştı.