...................
...................

BAŞKAN THAKUŞIN DİN GÖREVLİLERİ İLE TOPLANTI YAPTI
HUT Nafset

Adige Mak, 11 Eylül 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Dün, 10 Eylül günü Adigey başkenti Maykop’ta AC Devlet Başkanı Thakuşın Aslan , Adigey ve Krasnodar Kray Müslümanları Müftüsü Yemıj Nurbıy ile Maykop ve Adigey Başpiskoposu Tihon’un katıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantıya Adigey Parlamentosu-Xase Başkanı Anatoliy İvanov, Başbakan Kump’ıl Murat, AC Devlet Başkanlığı ve Bakanlar Kurulu İdari İşler Başkanı Aleksanr Pitsenko, Güney Federal Okrugu adına yetkili Başmüfettiş L’ıuj Adam, AC Federal Güvenlik Örgütü (Федеральнэ къулыкъум АР-мкIэ и ГъэIорышIапIэ) Başkanı Oleg Seleznev, AC İçişleri Bakanı Aleksandr Sısoyev ve diğer ilgililer de katıldılar.
 


Bir süre önce, Hıristiyan dinini temsilen değişik yerlerde dikilmiş olan haçlar bilinmeyen kişilerin saldırılarına uğramış bulunuyorlar. Konu, toplantıda ele aldı. AC toprakları üzerinde sağlanmış bulunan huzur ve güvenliği yok etmeyi amaçlayan bu tür saldırıların birtakım ekstremist kişiler tarafından tezgahlanmış olduğuna inandığını, sorunun çok boyutlu olarak ele alınması gerektiğini, yüzeysel soruşturmalarla  durumun örtbas edilmemesi gerektiğini belirten Başkan Thakuşın, gerekli açıklama ve bilgilendirmeleri yapması için sözü İçişleri Bakanı Aleksandr Sısoyev’e verdi.

 

Aleksandr Sısoyev’in açıklamasına göre, 4 Ağustos günü, Adigey’in en güneyindeki Fışt (Фыщт) Dağı zirvesindeki Kutsal Haç sökülüp atıldı, 21 Ağustos’ta Maykop rayonundaki haç, 8 Eylül’de de Maykop kenti Hahurate (Хьахъуратэ) ve Dimitrov caddelerine dikilmiş olan haçlar da parçalandılar. Bütün bunlarla ilgili soruşturmalar başlatılmış bulunuyor. Bakan, konuyla ilgili olarak abartılı haberlerin İnternet aracılığıyla ortalığa yayılmak istendiğini de  belirtti.  

 

Maykop ve Adigey Başpiskoposu Tihon, bu tür saldırı eylemlerinin, değişik dinlere mensup halkımız  arasında düşmanlık yaratma amacına dayalı olduğu görüşünü paylaştı. Adigey ve Krasnodar Kray Müslümanları Müftüsü Yemıj Nurbıy da, Adigey halkı arasına anlaşmazlık tohumları ekmek  isteyen kişiler bulunduğunu, bunlarla akılcı bir mücadele yürütmek gerektiğini söyledi.

 

Toplantıda sorunun önemli olduğu, kışkırtma girişimlerinin etkisizleştirilmesi için devlet organları, sivil kuruluşlar ve din görevlilerinin birlikte daha etkili çalışmalar yürütmeleri gerektiği görüşünde birleşildi.