...................
...................

MAYKOP’TA RUSÇA SEMİNER ÇALIŞMASI
DAVTE Anjel

Adige Mak, 12 Eylül 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adigey Cumhuriyeti’nde, ilk kez, Rusça’nın eğitimde ve toplumsal yaşamda kullanılma durumu üzerine uygulamalı bir bilimsel seminer Adigey Devlet Üniversitesi’nde (ADÜ) düzenlendi. Seminer çalışmaları 10 Eylül günü başladı.
 


Seminer çalışması Rus dili ve Edebiyatı Rusya Derneği (Урысые общест­вэ) öğretmenleri, Federal Eğitim Ajansı (гъэсэныгъэм и Федеральнэ агентствэ) ve AC Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlendi. Seminere biliminsanları, orta ve yüksek öğretim kurumları öğretmenleri katıldılar. Seminere Moskova, Kazan, Stavropol, Krasnodar ve başka kentlerden gelen  öğretmenler de katıldılar.

 

Toplantıda törenle açıldı ve ilk konuşmayı ev sahibi ADÜ Rektörü Hunego Reşıd yaptı. Hunego, bu son yıllarda Rusça’ya ve dilbilimi çalışmalarına  yeterli özenin gösterilmediğini söyledi. Rusça, bilimsel öğretimin  çekirdeği olma gibi bir  önem taşıyor, eğitim alanında ilerlemek isteyenlerin iyi Rusça öğrenmeleri gerekir, dedi.

 

Ardından AC Eğitim ve Bilim Bakanı yardımcısı Alıy Mariyet konuştu, AC’nde uygulanan Rusça eğitimi konusunda bilgi verdi. Rusça ders verecek öğretmenlerin hazırlanmaları için üniversitede yeterli bir temel ve olanak bulunuyor, dedi. Ayrıca, özendirmek için Adigey okullarında görevli öğretmenler arasında yarışmalar düzenlendiğini de söyledi.

 

Ardından seminer çalışmaları  başlatıldı. Çalışmalar  ADÜ Rusça Kürsüsü Başkanı Prof. Nemıt’eko Roz tarafından yönetildi.

 

Bunu, Rusça üzerine “Yuvarlak Masa” toplantısı izledi.

 

Seminerde başka oturumlar da yapıldı. Ortaöğretim (гурыт) okulları öğretmenleri de uzmanlaşma üzerine bilgiler (мастер-класс) verdiler.