...................
...................

ADİGEY’İN GÜNEY RUSYA’DAKİ CUMHURİYET VE İLLERE GÖRE DURUMU
AC Devlet Başkanlığı Basın Bürosu

Adige Mak, 16 Eylül 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Güney Federal Okrugu (GFO) regionlarındaki (yörelerindeki)  duruma ilişkin olarak yayınlanan “Güney Rusya’nın 2009 yılı Ocak-Haziran dönemi ekonomik ve sosyal durumu” adlı analitik rapora göre, Adigey’deki durum diğer regionlara/yörelere göre daha iyi.
 


Krizin tarımsal alana yansıması, GFO regionlarının bazılarında kötü düzeyde değil. 9 regionda yüzde 3,3 ile 9,8 oranında bir büyüme kaydedilmiş. Tarımsal üretim alanında yüzde 9,8 büyüme ile Adigey en önde, Adigey’i yüzde 7,1 ile İnguşetya izliyor.

Kümes hayvanı üretiminde Adigey, yüzde 42,3 artışla yine en önde.

Kriz, en çok yatırımcı sermayesini vurdu. GFO tamamında sanayi ürünleri üretimi yüzde 9,1 düştü, ancak Adigey’de yüzde 14,3’lük bir büyüme gerçekleşti. İnşaat malzemeleri üretimindeki artış nedeniyle, Adigey’de konut üretimi 2,1 kat artış gösterdi.

Diğer federal okruglara -toplam 7 okrug- göre, GFO’ndaki iş ve çalışma durumu şöyle: Güney Rusya’daki 7 region, yani Adigey, Dağıstan, Kalmıkya, Karaçay-Çerkesya, Kuzey Osetya, Stavropol Kray ve Volgograd Oblastı, bu yılın beş ayında gelişme gösterdiler. Diğer regionlara göre, bu regionlarda yaşam düzeyi, gelirlerde bir yükseliş kaydedildi. Bu sonuç, ücretlerin kademeli yükseltilmeleri yoluyla sağlandı. Adigey ücret ödemelerini kendi olanaklarıyla sağladı, yani Adigey’in hiçbir borcu yok.

Adigey’de tüketici endeksleri de sevindirici, perakende ticaretinde Adigey yüzde 20’lik bir artış kaydetti.