...................
...................

GENÇLERİN BULUŞMALARI
Haber Merkezi

Adige Psatle, 23 Eylül 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Gazetemiz “Adige Psatle” sayfalarında da yer aldığı gibi, 21-27 Eylül günleri boyunca, Kabardey-Balkarya’da  “Oşhamafe Zirvesinde Dans” adlı II. Dünya Geleneksel Kültür Festivali (II Дунейпсо IуэрыIуатэ фестивалыр) sürecek. Festivale katılmak üzere Hindistan, İran, İtalya, İspanya, Afrika, Abhazya ve Rusya’dan dans toplulukları Nalçik’e gelmiş bulunuyorlar.
 


Festivale katılan konuk topluluklara, dün, Nalçik kentinin güzel köşeleri ve müzeleri gezdirildi, ardından Dostluk gösterilerini sunmaları için, topluluklar değişik rayonlara (ilçelere) götürüldüler. Sözgelişi İtalya’dan gelenler May köyünde, Hindistanlılar Lesken köyünde, İspanyollar Baksan köyünde dans ve gösterilerini sundular.

 

Fildişi Kıyısı ve Benin’den (*) gelen 14 dansçı Terek rayonuna gitti. Toplulukları Terek kenti Belediye Başkanı Ğuç’epş Aleksey (ГъукIэпщ Алексей) ile kentliler sevinçle karşıladılar. Konuklara kentteki tarih müzesi, ayrıca sporcu Neftlaşe Aliy adına olan bölüm ve 2008 Pekin Olimpiyatları şampiyonu Huşt Aslanbeç üzerine bilgilendirmelerde bulunuldu. Konukların Moskova’da okuyan ve Rusça bilen öğrenciler olmaları iletişimi kolaylaştırdı.

 

Konuklar ve ev sahipleri, birlikte dans gösterileri sundular, ardından konuklar Terek kentindeki 1 No’lu ilkokula (прогимназие) alındılar. Afrikalılar orada gördüklerini çok ilginç buldular, konuklara Çerkes tavuğu ve peynirli börek (джэдлыб­жьэрэ лэкъумрэ) sunuldu, yabancı dil öğrenilen bölüme geçildi, küçük öğrenciler öğrendikleri basit İngilizceleri ile konuklarla konuşmaya çalıştılar ve şakalaştılar.

 

Ardından Afrikalı dansçılar alkışlar eşliğinde Terek kenti Kültür Evi’nde gösterilerini sundular.

Nıbej Taise (Ныбэжь Таисэ).
 

Bilgi notu:
(*) Fildişi Kıyısı (République de Côte d'Ivoire), Batı Afrika’da, Gine Körfezi kıyısında bir ülkedir (nüfusu 18 milyon kadar). . Benin (République du Bénin;eski adı “Dahomey”)de, yine Gine Körfezi kıyısında bir başka ülkedir (9 milyon kadar nüfuslu). Her iki ülkede birçok dil konuşulur, ancak sömürge döneminden kalma bir dil olarak Fransızca , her iki ülkede de geçerli resmi dildir. -HCY

 

Kardeş Cumhuriyetler Gittikçe gelişiyorlar:

 

Adigey. AC Ekonomik Gelişme Bakanlığı Şube Başkanı Hasane Mahmud’un açıklamasına göre, 17-21 Eylül tarihleri arasında   Ş’açe (Сочэ) kentinde yapılan 8. Dünya Yatırımcı Forumuna Adigey 36, 8 milyar Ruble değerinde 45 proje ile katıldı ve projelerini  katılımcılara sundu.

 

Hasane Mahmud’un açılamasına göre, projeler turistik tesis ve düzenlemeler, sanayi yatırımları, ticaret, tarım ve benzeri tesisleri tanıtma  üzerine.

 

Adigey, bunların dışında, Adige köy ve kentleri çevrelerinde bulunan kayak alanları, turistik yerler ve kompleksler, akvaryum parkı (аквапарк), alabalık çiftlikleri, tahıl siloları, et ve et ürünü kombinaları, hastane ve diğer tesislere ilişkin projelerini de  Ş’açe’de gösterime sundu.

 

Gösteri Hazırlıkları Sürüyor:

 

Karaçay-Çerkesya. 9-13 Ekim günlerinde Moskova’da yapılacak olan “2009-Altın Sonbaharı” adlı 11. Rusya Tarım Sergisi’ne Karaçay-Çerkesya’dan 20 tarım merkezi ürünleri ile  katılacak.

 

Karaçay-Çerkesya Tarım Bakanlığı Şube Müdürü Marşanıko Tatyana’nın (Мэршэныкъуэ Татьянэ) açıklamasına göre, Moskova’da düzenlenecek olan sergiye tahıl, et, süt ve gıda üretim merkezlerinin ürettikleri ürünler götürülecek. Bu arada konuklara maden suyu (нарзан), temiz içme suyu (псыIэфI), boza, sucuk, etli yiyecek, sütlü yiyecekler, tahıllardan üretilen yiyecekler (щIа­кхъуэхэкI) ve değişik ballar sunulacak.