...................
...................

“OŞHAMAFE ZİRVESİNDE DANS” FESTİVALİ SÜRÜYOR
NIBEJ Taise
Adige Psatle, 26 Eylül 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

II. Dünya Kültür Festivali “Oşhamafe Zirvesinde Dans” kutlamaları bugün de Nalçik’te devam etti…

 

Kutlamalar 24 Eylül (ФокIадэ)  günü Nalçik’teki Yeşil Tiyatro’da başladı. RF Parlamentosu’nu temsilen gelen milletvekilleri ve konuklar yerel giysiler içinde Yeşil Tiyatro kapısında gençler ve dansçı çocuklar tarafından karşılandılar…
 


Festivale gelenleri KBC Devlet Başkanı Kanoko Arsen ile RF Kültür Bakanı Aleksandr Avdeyev birlikte selamladılar.

 

“Saygıdeğer Devlet Başkanı! Çok değerli dostlar! Bugün hepimiz burada güzel bir  oluşumu izlemek üzere toplanmış bulunuyoruz” dedi Aleksandr Avdeyev.  “Sözünü ettiğim oluşum, bugün Rusya’da yaşama geçmiş olan büyük kültürel etkinliklerden birinin burada gerçekleşmekte olduğudur, bu bağlamda bu festival de küresel boyutta önemi olan bir etkinliktir. Yörenizde yürütmekte olduğunuz bu tür etkinlikler, sadece cömertliğinizi kanıtlamakla kalmıyor, bu yerde barınan insanları kalplerinin kültürel değerlere açık olduğunu da gösteriyor. Dansı sevdiğinizi ve değişik ulusların yaratıcı değerlerine saygı gösterdiğinizi ortaya koymuş,  kanıtlamış oluyorsunuz.

 

Ben, değişik ülkelerden bu festivale gelmiş olan  dansçıların bir sevgi halesi oluşturmuş, bu yerleri, Kabardey-Balkarya’yı  sevmiş ve bu yerlerde sevilmiş olduklarını görüyorum. Diğer ülkelerden gelen toplulukların kültürel gösterilerini özgürce izlediğinizi ve bunlardan yaratıcı yönlerden yararlanmak isteyeceğinizi yerinde gözlemiş ve kavramış bulunuyorum. Bu başarı nedeniyle, katkıları bulunan Kabardey-Balkarya Devlet Başkanı Kanoko Arsen’e, bu etkinliğin Rusya kültürü içinde güçlü bir öğe oluşturması bağlamında  katkıları bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi RF Kültür Bakanı Aleksandr Avdeyev.

 

 

“Değerli konuklar! Değerli hemşehrilerim, hepinize hoş geldiniz diyorum! ” diyerek konuşmasını başlattı Başkan  Kanoko Arsen.  “Burada  bulunan ve bizi onurlandıran değerli konuklarımıza,  etkinliğimize yaptıkları katkılar nedeniyle teşekkür ediyorum. Bu arada toprağımızın güzelliğini, halkımızın konukseverliğine tanık olduklarını umuyorum. Bu tür etkinliklerin Kuzey Kafkasya’da daha çok sayıda düzenlenmelerini, bunun, Kuzey Kafkasya ulusları arasındaki bağları ve dayanışmayı daha da geliştireceğine inanıyoruz. Bu arada Aleksandr Avdeyev’in, Federal Kültür Bakanının, Kabardey-Balkarya’nın geleceği adına güzel dileklerde bulunmuş olmasını memnuniyetle karşılıyor, teşekkürlerimi sunuyorum. Bu akşam, bu etkinliği sürdürdüğümüz Yeşil Tiyatro’yu kendi olanaklarımızla iç ve dış onarımdan geçirdik, yeniledik. Bu yıl federal merkezden 200 milyon Ruble yardım aldık. Bu parayı kültürel kurumlarımızın, otel ve tatil merkezlerimizin onarımı için kullanacağız. Böylesine bir buluşmada söylemiş olmam, azılarınızca belki yadırganabilir ama yine de söyleyeceğim. Nalçik’i Rusya’nın en güzel kentlerinden biri haline getirme konusunda kesin  kararlıyız! ”

 

Konuşmalardan sonra KBC çocuk dans toplulukları sahneye çağrılmaya başlandı. İlkin “Stavropol Kazak Devlet Topluluğu” sahne aldı. Topluluk kendi orkestrası eşliğinde 74 şarkıcıdan oluşuyor. Topluluğun sanat yönetmeni RF kıdemli sanatçısı İvan Gromakov. Anımsatalım, topluluk bu yıl Nalçik’te büyük bir dinleti sunmuş, hemşehrilerimizin beğenisini kazanmıştı.

 

 

Ardından Rusya Federasyonu Parlamentosu adına gelen temsilciler adına Anatoliy Kargin festivale katılanları selamladı.

 

“Oşhamafe Zirvesinde Dans” adlı Dünya Kültür Festivali, 1994 yılında Nalçik’te yapıldı. Şimdi 15. yıldönümünü kutluyoruz” dedi Kargin.  “Önceki kutlamaları küçümsemiyorum, ama bu yılki kutlamaların görkemli olduğunu belirtmeden de edemiyorum. Bunu daha da yenileyerek ve geliştirerek sürdürmenizi, özellikle KBC Kültür Bakanlığı’ndan diliyorum. Sevindiğimiz bir başka olgu da Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı toplantısının festivale denk düşen bir günde burada, Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti’nde yapılmış olmasıdır. RF Kültür Bakanlığı’nın varlığı,  festivale katılanlar ve yöre insanlarının katkıları  festival için  birer  güç kaynağı oldular. Festivalin uzun ömürlü olacağından ve geciktirilmeden önümüzdeki yıllarda da sürdürüleceğinden eminim. Bu güzel topraklarda bu güzel insanları bir araya getiren böylesine sevindirici kutlamaların süreklilik kazanmalarını diliyorum.

 

Alkışlar arasında “Malva Sabhiçarak klub” adlı Hintli topluluk dansçıları sahne aldı. Şarkılar eşliğinde süren danslar, izleyici açısından, Hint filmlerinden bir kesit imiş gibi karşılandı. 15 yıllık geçmişi olan bu topluluğun amacı kendi ulusal kültürlerini dünya düzeyinde tanıtmaktır. Yönetmenleri Singh Gurdarshan başkanlığında, topluluk Singapur, Malezya, Litvanya, Endonezya, Tayland, Sri Lanka’da  ve birkaç kez de Rusya’da bulundu. Toplulukta kadın oyuncu bulunmadığını da belirtmeliyiz.

 

Hint topluluğunun gösterisinin ardından UNESCO temsilcisi ve RF Kültür Bakanlığı uzman çalışanı Yuriy Guryanov’a söz verildi.

 

“İyi akşamlar diyorum! Uzun uzadıya konuşacak değilim, ama sevincimi ifade etmeden de geçemeyeceğim” dedi Guryanov.  “Oşhamafe Zirvesinde Dans”, dünya düzeyinde bir festival, temsil ettiğim birleştirici kuruluş adına , büyük bir çalışma ve başarıya imza atmış olan KBC Kültür Bakanı  Fıre Ruslan’a bir sertifika vermeme izin tanıyın. Bu isteğim kuruluşumuzun tüm temsilcileri tarafından da paylaşılan bir istektir…

 

Her bir topluluk geldiği yerin havasını da birlikte getiriyor gibiydi. Örneğin “Folk Kampidano” her şeyiyle bir İtalyan havasını ve renklerini yansıtıyor…İspanyol topluluğu küçük phaçiçleri/şakşakları (kastaniyetleri), kaval (накъыр) ve gitar eşliğinde hızlı danslarına başladığında, izleyicinin coşkulu alkışlarıyla karşılandı. Tamtamlar eşliğinde Afrikalı dansçılar, İran’dan gelen “Zartonk” Ermeni dans topluluğu dansçıları da dakikalarca beğeniyle alkışlandılar.

 

Kafkasya’nın havası ve  görüntüleri ise “Kabardinka” ve “Balkarya” devlet dans toplulukları tarafından sunuldu. Uluslar arası iletişimin  ve dans dili ile anlaşmanın güzel bir örneği sergilendi, gösteriler, katılımcı toplulukların danslarıyla sona erdi.

 

 Ulusal giysiler gününde, her bir topluluk kendi ulusal giysileri içinde   dans ederek, gösteriler sunarak ve hatıra filmi çekmek isteyenlere yardımcı olarak Lenin Caddesi boyunca ilerledi.  Korteji, Abhazya Meydanı’nda cumhuriyet rayonlarından/ilçelerinden gelen temsilciler beklemekteydi. Meydan köylerden, evlerden ve çeşitli işyerlerinden getirilmiş olan ve  geleneksel kurallara göre düzenlenmiş yöresel  yiyeceklerle dolu sofralarla donatılmıştı. Meydanın genç, yaşlı ve çocuk, her boydan insanla dolup taştığını söylemeye gerek yok…Ayrıca ağaç, taş, demir, kemik ve değişik malzemelerden yapılmış geleneksel hatıra eşyaları dört bir yanda sergileniyordu. Gece boyunca herkes istediği hatıra eşyasını satın alma olanağını elde etti. Bir yanda da genç ressamların tabloları ilgi çekmekteydi.

 

Meydanın uygun bir yerinde kurulmuş olan sahnede, “Oşhamafe/Elbrus Dağı Zirvesinde Dans” adlı II. Dünya Kültür Festivali gösterileri başlatıldı. Gösteri “Hatti” (Хьэт/Hititler) topluluğunun danslarıyla başladı. Ardından sırayla Hint, İspanyol, İtalyan, Afrika ve İran’dan gelme topluluklar sahne aldılar. Topluluklar repertuarlarından birkaç değişik dans örneği  sundular. Toplulukların dansları sona erince, meydan  cumhuriyet ve rayonlardan gelen gençlerin danslarına kaldı.

 

Ulusal giysi gününde, festivalin en güzel giysisini belirlemek için, her ulusa  ait bir giysi sanatçı olmayan birer kişiye giydirildi ve topluluğa gösterildi. Jüri kimseyi gücendirmemek için hepsini de güzel ve birinci olarak seçti.

 

En ilgi çekici gösteriler rayon temsilcilerinin sundukları danslar oldular. Topluluk gösterileri sona erince, dış ülkelerden gelen dansçılar daha önce tanışmış oldukları kişilerin evlerine konuk olarak götürüldüler. Sözgelişi Benin ve Cote d’İvoire (Fildişi Sahili) dansçıları  Cılahsteney’e götürüldüler, iki gün önce onlar Terek kentinde ağırlanmışlardı. Hintliler de Lesken’e götürüldüler. Oralarda da danslar sürdü ve bol bol hatıra fotoğrafları çektirildi.

 

Öğleden sonra, saat 15-16 sıralarında Abhazya Meydanı’nda bir araya gelen topluluk, özellikle gençler gecenin ilerleyen saatlerine dek kızlı erkekli dans edip kendi aralarında eğlendiler.