...................
...................

ÇERKES CUMHURİYETLERİNDEN HABERLER
HAŞIKOY Oleg
Adige Psatle, 26 Eylül 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

PROJELER HAZIR

 

Bu yakınlarda Ş’açe (Soçi) kentinde yapılan 8. Ş’açe yatırımcı forumuna, Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti (KÇC) 154 milyar Ruble tutarında bir yatırımı öngören 18 proje ile katıldı. KÇC Devlet Başkanlığı Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre, proje yaşama geçirildiğinde 12 bin kişi için  iş olanağı yaratılmış olacak.
 


Forum,  Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin’in desteğinde yürütüldü. Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti’ne ait  projeler Ş’açe’de ilgiyle karşılandı, Putin, Arhız  Rusya Termal Tesislerinin genişletilmesi projesini sıcak bir  ilgi ile karşıladı, ayrıca KÇC hidroelektrik enerji üretim projeleri üzerinde de durdu. .

 

RF Başbakanı Vladimir Putin, KÇC yatırım projelerini gözden geçirdi. KÇC  Devlet Başkanı Boris Ebzeyev de, cumhuriyetin ekonomik ve sosyal durumunu yerinde görmesi için Vladimir Putin’i Karaçay-Çerkesya’ya davet etti. 

GEÇİCİ İŞ BULMA
 

Adigey Cumhuriyeti'ndeki işsizlerden 900 kişiye geçici işler bulundu.

 

Adige İş ve İşçi Bulma Kurumu  merkezinden bildirildiğine göre, 300 işsize, sürekli  iş bulununcaya değin, geçici çalıştırılmak üzere  58, 8 bin Ruble ödeme yapıldı. Geçici iş arayanlar daha çok tarım, ticaret ve inşaat gibi geçici işlerde çalıştırılıyorlar.


 

SIRA TÜRKİYE’DE Mİ?

 

Türkiye, Abhazya ile Güney Osetya ülkelerini resmen tanıyabilir. Siyaset bilimcilerinin yorumlarına göre, Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki ilişkilerin giderek  gelişmekte olması, Ankara’nın bu iki ülkeyi tanımasını da  beraberinde getirebilir.

 

Bir süre önce Türk Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Büyükelçi Ünal Çeviköz’ün Abhazya ziyareti, Türkiye’nin Abhazya’yı bağımsız bir ülke olarak tanıması konusu ile ilişkilendirilerek yorumlanıyor. Sözgelişi, Rusya Federasyonu’nun Kuzey Kıbrıs’ı -KKTC- bağımız bir devlet olarak tanıması durumunda, Türkiye’nin de Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıyabileceği söyleniyor.