...................
...................

KARDEŞ ADİGE CUMHURİYETLERİNDEN HABERLER
HAŞIKOY Oleg
Adige Psatle, 30 Eylül 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Abhazya. Moskova kent yönetimi Başkan yardımcısı Dmitriy Korobov’un açıklamasına göre, 2010 yılında Sohum’da “Moskova Evi” inşa edilecek.

Abhazya ve Güney Osetya’nın Rusya Federasyonu tarafından birer bağımsız ülke olarak tanınmaları doğrultusunda Sohum ve Tshinval’de (Цхинвал) Moskova/RF adına yapılacak çalışmalar programa alınmış durumda. Örneğin Abhazya’nın sosyal ve ekonomik gelişimi için 2010-2011 yılları kapsamında Rusya Federasyonu bütçesine 10, 9 milyar Ruble tutarında bir tahsisat konmuş bulunuyor.  “Moskova Evi” inşası için de, Moskova kent yerel yönetiminin de 55 milyon Ruble ayırdığı açıklandı.
 


400. yıl kutlanıyor

 

Karaçay-Çerkesya. Kalmıkya’nın kendi isteğiyle Rusya’ya katılmış olması olayının 400. yılı kutlamaları nedeniyle Karaçay-Çerkesya’da bazı çalışma ve etkinlikler sürdürülüyor.

 

Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’ndan bildirildiğine göre, Kalmıkya Cumhuriyeti  Doğa Müzesi’nde Kalmık  kültür ve geleneği, tarihsel eşyalar sergilenip tanıtılacak. Kutlama günleri boyunca Kalmıkya ve Karaçay-Çerkesya’da, her iki cumhuriyetin  bilim emekçileri ve öğrencileri ile buluşmalar,  “yuvarlak masa” toplantıları gerçekleştirilecek, dans ve şarkı gösterileri sunulacak. 

26 milyar Ruble para geliyor


AC Devlet Başkanlığı Basın Bürosu’nda yapılan açıklamaya göre, AC Devlet Başkanı Thakuşın Aslan, bir süre önce yapılan Ş’açe Dünya Ekonomik Forumu sonuçlarını memnuniyet verici buldu.

 

“ Yatırım sermayesi bulmada  Ş’açe (Soçi) forumu bizim açımızdan  verimli bir alan oldu. Geçtiğimiz günlerde yapılan forumda 17 yatırımcı sözleşmesini imza altına almış bulunuyoruz. Sözleşmelerin 8’i Adigey yerel yönetimlerince imzalandı. İmzalanan proje sözleşmelerinin toplam getirisi 26 milyar Ruble tutarında olacak” dedi Thakuşın Aslan.


 

Günün anlamı

 

* Dünya çevirmenler günüdür.

 

* İnternet günü Rusya bütününde kutlanıyor.

 

* Abhazya Cumhuriyeti Zafer Günü. 1993’te bugün, Gürcü işgali sona ermiş,  Abhazya toprakları özgürleşmişti.