...................
...................

MOZDOK ADİGELERİ İLE İLİŞKİLER GELİŞTİRİLİYOR
TAMBİY Line

Adige Psatle, 01 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti ile Adigelerin bulunduğu diğer yöreler arasındaki ilişkilerin  geliştirilmeye ve güçlendirilmeye başlandığının bir kanıtı da Stavropol Kray’daki Russkoye köyü ilköğretim okulunda düzenlenmiş olan güzel bir festivaldir.  “Tarihten Sayfalar” adlı kültür ve etnografya festivali, ‘KBC Haberalma, Toplumsal Gelişim ve Gençlik İşleri Bakanlığı’ ile Mozdok (Мэздэгу) rayonu Adigelerinin ulusal kültür örgütü tarafından ortaklaşa düzenlendi.
 


Festival, Adige dilini diri tutma, Adige tarihini öğretme ve öğrenme, bu değerlerimizi komşu uluslara da anlatma ve ulusal kültürün değerini kavratma amaçları hedeflenerek düzenlenmiştir. Bu amaçla öğrenciler özverili çalışmalarda bulunmaktan kaçınmadılar. Festivalde Adige anayurdunun tarihi ilgili değişik ve çok yönlü tarihsel yazılar (дэфтэрхэр) ve aynı amaçlı değişik kültürel yapıtlar bir araya getirildiler. Festiale daha başka ilginç şeyler de getirildi. Festivalde Mozdok rayonunun Sernovodkoye, Russkoye ve Grafskoye köylerine ve Mozdok kentindeki okullara ait resimler, ağaç ve taş üzerine kazınmış Adige süs eşyaları ve Adige yemekleri sergilendi (1).

 

İlgiyle karşılanan ve büyük bir topluluk tarafından izlenen festival, öğrencilerin söyledikleri Adigece şarkılar ve danslarla daha renklendirildi. Festivalde derece alanlar çeşitli biçimlerde ödüllendirildiler.BİLGİ NOTU:

1) Mozdok rayonu Kuzey Osetya’dadır. Buradaki Adigeler Hıristiyan Kabardey ve Besleney kökenlidirler. Sözkonsu üç köy de bu Adigelerin köyleri olmalıdır. Daha çok bilgi için Bkz.  Doç. Dr. VINEREKO Mir,  “Ülke Anne Gibidir”, Adige Geleneği (Adige Xabz) adlı ilkokul 3-4.  sınıf ders kitabının “Mozdok Adigeleri” adlı bölümü, CC, internet. -HCY